Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Felekatlerde ölenlerin sayısı artıyor

  Hürriyet Haber
  05.10.2005 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Güney Asya'da meydana gelen tsunami felaketinin, geçen yıl doğal felaketlerde dünya çapında verilen kayıpların sayısının üç kat artmasına sebep olduğu bildirildi.

  Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'nun açıkladığı Dünya Felaketler Raporu'nda, 2004'teki 719 felaketin 250 milyon can aldığı, böylece son 30 yılda felaketlerde en çok can kaybının verildiği yıl olduğu belirtildi.

  Rapora göre, 26 Aralık'taki tsunami olmasaydı geçen yıl, 25 bin kadar kayıpla, felaketlerde en az can kaybının verildiği yıllardan biri olarak tarihe geçecekti.

  Bundan önceki en çok can kaybının verildiği yılların, Bangladeş'i kasırganın vurduğu, 500 bin kaybın verildiği 1970 ile Çin'deki Tangshan depreminde 240 bin kişinin öldüğü 1976 seneleri olduğu belirtildi.

  ERKEN UYARININ ÖNEMİ

  251 sayfalık raporda, tsunamide bireysel uyarı çabalarıyla birçok hayatın kurtarıldığı, ancak etkili ve kapsamlı alarmlar verilseydi çok daha fazla hayatın kurtarılabilecek olduğu da belirtildi.

  Raporda, Hint Okyanusu civarındaki bilimadamlarının Sumatra açıklarındaki büyük depremi kaydedebilecek teknolojiye sahip olmakla birlikte, felaketi insanlara duyuracak bir sistem bulunmadığına dikkat çekildi.

  Bireysel uyarı çabalarına örnek olarak raporda, Singapur'da çalışan bir Hintlinin, tsunami haberini alır almaz Nallavadu köyündeki evine telefon ederek kardeşine, dışarı çıkıp bağırarak insanları uyarmasını istemesi gösterildi. Bu köyde 150 evin yıkılmasına karşı hiç kimsenin ölmediğine dikkat çekildi.

  Raporda, Karayipler'deki 2004 kasırga sezonunda uyarılar sayesinde pek çok hayatın kurtarılmasına da işaret edildi.

  Küba'da geçen yılın ağustos ayında Charley kasırgasında 70 bin evin yıkılmasına karşın sadece 4 kişinin ölmesi ve bundan bir ay sonra İvan kasırgası öncesinde Küba'nın 2 milyon insanı tahliye etmesi de raporda erken uyarının önemi açısından verilen örneklerdi.

  Raporda, kasırgalar 48 saat uzaklıktayken yetkililerin önlem alabileceği kaydedildi.

  Bölgedeki diğer ülkelere karşın Küba'da tahliye talimatı verilmesi zorunlu ve insanların bölgeden uzaklaşmaları için toplu taşıma araçları tahsis ediliyor. Küba'nın yakınındaki Haiti'de ise uyarı sistemi bulunmadığı için Charley'de 2000'den fazla kişi ölmüş ya da kaybolmuştu. Raporda, bazen uyarıların da bazı felaketleri önlemede yeterli olmadığı kaydedildi. Kuzeybatı Afrika'da, BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün geçen yıl ocak ve temmuz aylarında gıda yardımı çağrısında bulunduğu, ancak bağışçılar bu çağrıya hızlı cevap vermedikleri için milyonlarca insanın yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kaldığı ve açlıktan öldüğü hatırlatıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı