« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Feldkamp'tan şok sözler

Galatasaray'ın Alman teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp, Türk futbolunun durumunu Avrupa Şampiyonası açısından endişeyle izlediğini belirtti.

A.A
SON GÜNCELLEME

Feldkamp, Alman Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine yaptığı açıklamada, Türk Milli Takımı'nın 2006 Dünya Şampiyonası'na katılamamasını bugüne kadar hala anlayamadığını belirterek, “Türk futbolunun durumunu Avrupa Şampiyonası açısından endişeyle izliyorum” dedi.

Feldkamp, “Türk futbolcularının disiplinsizliğini ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz” şeklindeki bir soruya da “Bu lafı sevmiyorum. Türk futbolcuları disiplinli. Avrupa'da zirveye oynayacak potansiyelleri var. Ancak bu potansiyel yeterli şekilde kullanılamıyor” diye yanıt verdi.

Futbolcuların idmanlarda istekli ve kabiliyetli olduklarını, ancak sonuca ulaşmak için daha fazla çaba harcamaları gerektiğini ifade eden Feldkamp, “Netice getirsin getirmesin tüm güzel hareketlere seviniyorlar. Bu bir mantalite sorunu. Bunu değiştirmeliyiz” dedi.

Karşılaşmalarda zaman zaman harika görünen, ancak sonuca fayda sağlamayan hareketler yapıldığını kaydeden Feldkamp, “Taraftarlar buna rağmen alkışlıyorlar. Almanya'da yanlış pas veren kişi yuhalanır. Ancak Türkiye'de bu hatalı pas topukla verildiyse bazen alkış bile alıyor. Bir oyuncu böyle olunca hata yaptığını nasıl anlar? Bunu yıkmalıyız. Bu benim görevim” değerlendirmesini yaptı.

“FİZİKSEL VE RUHSAL OLARAK HAZIR OLDUĞUM İÇİN KABUL ETTİM”

Galatasaray'a, teknik direktörlük görevinden uzun süre ayrı kalması ve ilerleyen yaşına rağmen çağrılmasının kendisi için bir sürpriz olmadığını belirten Feldkamp, “Ben futboldan tümüyle kopmuş değildim. Son 5 yılda Türk futboluyla ilgili çeşitli görevlerde bulundum. Daha önce milli takımı bir gazete adına takip ettim. Şubat ayında hareketlilik oldu ve teklif geldi” dedi.

Türkiye'deki baskı ve beklentilerden korkmadığının da altını çizen Feldkamp, görevini fiziksel ve ruhsal olarak hazır olduğu için kabul ettiğini bildirdi. Eşiyle de Galatasaray'a gelme konusunu uzun uzadıya konuştuğunu belirten Feldkamp, “Sonuçta cazibesi çok yüksek bir görevdi. Bir kez daha aktif olarak etkin olmak istedim. Bunu asla başka bir ülkede yapmazdım” açıklamasında bulundu.

Feldkamp, ilerleyen yaşından dolayı idmanlarda her gün bulunmasının mümkün olmadığını belirterek, “İlk idmanlarda her şeyi göstermek ve olayın içinde olmak istiyordum. Ancak maalesef bu mümkün değil. Kendimi frenlemeliyim. Bunu öğrenmem lazım” dedi.

“DAUM, TÜRKİYE'DE KİMSEYE KARŞI BORÇLU KALMADI”

Almanya'da teknik direktörlük yapmasının söz konusu olmadığını ifade eden Feldkamp, Galatasaray'ın 15 Temmuz Pazar günü Bonn kentinde 1. FC Köln'e karşı oynayacağı hazırlık maçında bir Alman stadına çıkmanın kendisi için özel bir durum olduğunu kaydetti. Feldkamp, 1. FC Köln Teknik Direktörü Christoph Daum'un Türkiye'de çok iyi bir imajı olduğunu da belirterek, “Daum, Alman liginde yaşadığı çöküntüden sonra İstanbul'da kendisine yeniden teknik direktör olma imkanı sağlayan insanlar buldu. Kendisi bu güveni, şampiyonluklar kazandırarak geri ödedi. Türkiye'de kimseye karşı borçlu kalmadı” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler