İZMİR HABERLERİ

Felçliye manyetik uyarım ile umut

DHA
27.03.2016 - 12:38Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, diğer üniversite ve devlet hastanelerinde bulunmadığı belirtilen TMS cihazını alarak, felçli hastaların umudu oldu. Sekiz aydır felçli hastaların tedavisinde kullanılan yeni cihaz sayesinde, yüz güldüren sonuçlar elde edildiği bildirildi.
Yeni bir tedavi yöntemi olan repetetif Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (rTMS) tedavisi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nde uygulanmaya başlandı. ABD'de dirençli depresyonun tedavisinde FDA onayı alan tedavi yöntemini felçli (inmeli) hastalar üzerinde uygulayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aliye Tosun, cihazı 8 ay önce aldıklarını ve tedavilerini yürüttükleri hastalarda, olumlu sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Cihaz, sadece felçli hastaları iyileştirmede değil, beyin hastalıklarında ortaya çıkan konuşma bozukluklarında, Parkinson, Multipl Skleroz, omurilik yaralanmaları, denge bozuklukları, kulak çınlaması, kronik ağrılar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.
Tedavi sırasında hastanın ağrı ve acı hissetmemesinin manyetik uyarım tedavisinin en büyük artılarından olduğunu belirten Doç. Dr. Tosun, "rTMS tedavisi ağrısız bir tedavi yöntemidir. Saçlı kafa derisinin üzerine yerleştirilen elektromanyetik bir bobin manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alan beyinde hedeflenen bölgede akım oluşturarak, beyin hücrelerinin (nöronların) elektriksel iletisine etki eder, bu hücreleri harekete geçirir veya hareketini azaltır. Uyarı sayısı, uyarının ritmi, gücü ve süresi hastanın ihtiyacına ve amaçlanan etkiye göre hekimi tarafından belirlenir" dedi.
Nörolojik rehabilitasyon alanındaki tedavi programlarının, 20-30 dakika süren en az 10 seanstan oluştuğunu söyleyen Doç. Dr. Tosun, şu ana kadar ciddi bir yan etkinin görülmediğini, en sık karşılaştıkları durumun, seanslar sonrası hafif baş ağrısı ve sersemlik hissi olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Tosun, "Uluslararası literatürdeki çalışmaların sonuçları göstermektedir ki; rTMS tedavisi yakın gelecekte nörolojik rehabilitasyon alanında giderek daha çok kullanılacak olan ve umut vadeden bir tedavi yöntemidir" dedi. Hastalara ücretsiz olarak ulaştırılan yeni tedavi yöntemi sayesinde, daha pek çok kişinin sağlığına kavuşacağını söyledi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Felçliye manyetik uyarım ile umut hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Felçliye manyetik uyarım ile umut haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı