ANKARA HABERLERİ

Felçlileri tedavi eden bilgisayar oyunu

Hürriyet Haber
03.07.2012 - 02:20Son Güncelleme :

TSK Rehabilitasyon Merkezi ve ODTÜ Teknokent işbirliği ve TÜBİTAK desteğiyle felç geçirmiş hastaların el, kol ve bacaklarını yeniden güçlendirebilmelerine olanak sağlayan bilgisayar oyunları geliştirildi

Hürriyet Haber

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi ve ODTÜ Teknokent firmalarından Simsoft işbirliği ve TÜBİTAK desteğiyle; felç geçirmiş hastaların el, kol ve bacaklarını yeniden güçlendirebilmelerine olanak sağlayan bilgisayar oyunları geliştirildi.
Rehabilitasyon alanında Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen çalışmada, hastalar, hastanedeki tüm rehabilitasyon uygulamalarını bilgisayar oyunu sayesinde evlerinde de yapabiliyor.
Hastaların tedavisinde bilgisayar oyunlarının kullanımına başlanan GATA FTR AD-TSK Rehabilitasyon Merkezi Nörolojik Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Bilge Yılmaz, “inme”nin dünyadaki en önemli sakatlık nedenlerinin başında geldiğini ifade etti.

Tedavi yıllarca sürebiliyor

“İnme”nin yarattığı sakatlığın vücudun sağ ya da sol tarafında kuvvet kaybı ya da güçsüzlük olarak ortaya çıktığını belirten Yılmaz, rehabilitasyon sürecinde hastaların bir-iki ay gibi sürelerde hastanede yatabildiklerini, ancak “inme” sonrası beyinde ortaya çıkan hasarın toparlanmasının yıllar sürebildiğini anlattı.
Hastanede verilen rehabilitasyonun çoğunlukla yeterli gelmediğini ifade eden Yılmaz, bilgisayar oyunu projesindeki temel amacın hastaları eve gönderdikten sonra da tedavilerine devam etmek olduğunu söyledi.

Ücretsiz indirilebilecek

Hastaların bir süre sonra ücretsiz indirebilecekleri oyunlarla evlerinden de rehabilitasyon süreçlerine devam edebileceklerini belirten Yılmaz, “Böylece oyunların hastaların el ve kollarındaki zayıflığı yenmelerini ve tekrar motor kontrollerini kazanmalarına büyük katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Top atıp, kamyon sürüp, futbol oynuyorlar
 
Yapılan testlerde hastalara normalde verilen sıkıcı egzersizlerin yerine onlara uygun tasarlanmış bilgisayar oyunlarının hem motivasyonu arttırdığı hem de hastaların tedavisinde gözle görülür bir fark gözlemlendiğini aktaran Dr. Yılmaz, bu sistemle hastaların evde egzersizlerini yapıp yapmadıklarını da takip edebileceklerini ve uzaktan yeni tedavilerin ve müdahalenin de mümkün olacağını belirtti.

Hafıza sorunlarında da kullanılıyor
 
Bilgisayar oyunlarıyla bilişsel fonksiyonlarda ortaya çıkan sorunlar için de hafıza, dikkat ve algıyı destekleyecek şekilde programların bulunduğunu belirten Yılmaz, “Böylece oyunlarımız, felçli hastaların hem zihinsel hem de fiziksel tedavisinde daha etkili çözümler üretiyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Felçlileri tedavi eden bilgisayar oyunu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı