Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Felaketler karşısında Türkler daha ahlaklı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  09 Kasım 2001 - 02:05Son Güncelleme : 09 Kasım 2001 - 02:05

  İster deprem gibi doğal olsun, isterse İkiz Kuleler'e saldırı gibi planlı olsun, büyük felaketlerin toplumsal ahlak düzeyini çok net olarak ortaya koyduğu belirtildi. Bir Rus gazetesinde yer alan habere göre, böyle durumlarda en ahláklı davranan toplum Türkler.

  Rusya'da yayınlanan ‘‘Argumenti i Fakti’’ (Delil ve Kanıt) gazetesi, son yıllarda yaşanan felaketlerin, toplumların ahlák düzeyinin ölçülmesi için iyi bir gösterge haline geldiğini bbelirterek, Türkler'in felaketler karşısında takınılan ahláklı tutum konusunda Türkleri örnek gösterdi.

  Rusya, ABD ve Türkiye'deki felaket sonrası durumları analiz eden Rus gazetesi, 11 Eylül'den sonra birçok kişinin New York'taki felaket bölgesini yağmalamaya başlamasına da dikkat çekti. Benzer bir durumun Rusya ve Hindistan için de geçerli olduğunu belirten gazeteye göre, uçak kazalarında bile, çoğu kez yağmacılar kurtarma ekiplerinden önce olay yerine intikal ediyor. Gazetede daha sonra, Türkiye'deki 17 Ağustos depreminin ardından yağmacılık olaylarının yok denecek kadar az yaşandığına dikkat çekildi.

  Gazetede ‘‘Felaket anındaki dayanışmanın en iyi örneği ve güçlü toplum ahlákı, Türkiye'deki depremi sırasında gözlendi. Marmara depreminin arkasından yağmalama olayı yok denecek kadar azdı. Böyle büyük bir felaket karşısında, kırık vitrinlerde ‘‘gel al beni’’ dercesine duran mallara bile dokunulmadı’’ diye yazdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı