Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Federico Sanchez'den Selamlar

  Hürriyet Haber
  10 Ekim 2005 - 15:10Son Güncelleme : 10 Ekim 2005 - 15:10

  Jorge Semprun
  Çeviren. Can Utku
  Agora Kitaplığı

  Federico Sanchezden Selamlar

  Jorge Semprun, sadece dünya edebiyat sahnesinin değil politik platformun da önde gelen unutulmaz isimlerinden biri. 1923 Madrid doğumlu Semprun, kelimenen tam anlamıyla inişli- çıkışlı bir yaşam sürdü. Henüz 14 yaşındayken, ailesiyle birlikte Fransa'ya iltica eden Semprun, Fransız Komünist Partisi'ne katıldı. ikinci Dünya Savaşı'nda Nazi işgaline karşı koyan direniş örgütünün de önde gelen eylemcilerinden olan Semprun, hayatının bir bölümünü de Nazi ölüm kamplarından Buchenwald'da geçirdi. Serbest kalınca İspanyol Komünist Partisi içindeki etkinliklerini sürdürdü. Ancak 1963 yılında partiden ihraç edildi.

  Semprun, 1963 yılında yayınlanan ve Fransa'dan Buchenwald'e gönderildiği tren vagonunun etrafından kurduğu ilk romanı Büyük Yolculuk ile Formentor Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü.

  Neçayev Dönüyor, Montand:Hayat Devam Ediyor, Yaşamak Ya da Yazmak gibi kitaplarıyla tanınan Semprun, bu kez Federica Sanchez'den Selamlar'da eski bir yeraltı militanının öyküsünü anlatıyor.

  Pek çoklarına göre kitabın kahramanı olan Federico Sanchnez, Semprun'un ta kendisi. Usta yazar kitabında Movida'yı hatırlatan bir hava içinde Hemingway, Juan Carlos'la Raisa Gorbaçova ve Primo Levi'ye kadar dünya sahnesininpek çok tanıdık ismiyle buluşturuyor okuru

  Herşeyin ötesinde okur, kitapta şafağında verdiği sözleri tutamamış bir yüzyılı gözlemleyen şüpheci bir romancıyla karşılaşıyoruz.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı