« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federer'den top isyanı

Futbolda 2010 Dünya Kupası için hazırlanan ‘top’ üzerine yapılan tartışmalar sanıyoruz hepinizin hafızalarındadır. “Jabulani” adı verilen o topa, birçok kesimden tepki gelirken, en çarpıcı yorumu Brezilya Milli Takımı’nın kalecisi Julio Cesar yapmıştı: “Bakkaldan alınmış plastik toplar gibi.”

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bu tartışmanın bir benzeri şimdi teniste yaşanıyor. Aynı zamanda Profesyonel Tenisçiler Birliği’nin başkanı olan Roger Federer, turnuvalarda çok fazla değişik marka ve özellikte top kullanılmasından şikayetçi. İsviçreli tenisçi, özellikle de yeni başlayan Fransa Açık’ta kullanılan toplardan şikayetçi. Turnuvanın bu yıl resmi top markası Babolat... Dünyanın en eski raket teli üreticisi olan Babolat, bir Fransız markası. Top piyasasına yeni girdi. Federer, Babolat topların çok süratli olduğunu söylüyor. Bazı tenisçiler ise, “Toplar maçın başında süratli, ancak birkaç oyun oynandıktan sonra iyi bir kıvama geliyor” görüşünde. Federer, esas takıldığı noktayı ise şöyle ifade ediyor:
“Geçen sene Roland Garros’ta oynadığımız top ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var. İş artık öyle bir hale geldi ki, her turnuvada farklı bir topla oynuyoruz.”

Federer, kendi ölçütlerinde haklı. Tenisçiler için kortun zemini, raket, raket telinin kalitesi ve topun özellikle büyük önem taşıyor. Diğer taraftan organizatörler de haklı. Onlar da, düzenledikleri turnuvanın mali tablolarını düşünüyor. Top üreten firmalar Grand Slam’lerin resmi top markası olabilmek için organizatörlere yüzbinlerce dolar para ve binlerce top veriyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler