« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federer finali göremedi

İsviçreli tenisçi Roger Federer, Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nın yarı finalinde Sırp Novak Djokovic'e 3-0 yenildi ve turnuvaya veda etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
AVUSTRALYA'DA FEDERER VE NADAL'SIZ FİNAL

2 numaralı seribaşı Federer, 2 saat 59 dakika süren karşılaşmada rakibine 7-6, 6-5 ve 6-4'lük setlerle boyun eğdi.
Federer, ilk servislerinin yüzde 60'ını oyuna soktu ve bu oranın yüzde 71'inden sayı çıkartabildi. Maçı 5 “ace”, 44 basit hata ile tamamlayan ve çift hata yapmayan İsviçreli tenisçi, doğrudan sayı getiren vuruşlarda 35 kez başarılı oldu. Federer, rakibinin servisini kırma şansını 10 kez yakaladı, ancak bundan 3 kez istifade edebildi.

Turnuvanın 3 numaralı seribaşı olan Djokovic ise maçı 6 “ace”, 5 çift hata ve 35 basit hata ile tamamladı. En çok ihtiyacı olduğu anlarda “ace” atarak servisinin kırılmasına izin vermeyen Sırp tenisçi, ilk servislerinin yüzde 69'unu oyuna soktu ve bunun yüzde 73'ünden sayı çıkarttı. Djokovic, 29 kez doğrudan sayı getiren vuruş yaptı. Djokovic, rakibinin servisini kırma şansını 14 kez elde etti ve bunun 5'inden faydalanabildi.

File önündeki oyunlarda ise Djokovic yüzde 62 (16/26), Federer yüzde 65 (17/26) oranında başarılı oldu.

23 yaşındaki Sırp tenisçi, kariyerindeki ikinci Grand Slam turnuvasını kazanmak için Pazar günü, Andy Murray-David Ferrer maçının galibiyle final karşılaşmasına çıkacak. Finali oynayacak diğer isim yarın yapılacak maçla belli olacak. Djokovic, kariyerindeki ilk Grand Slam'i yine Avustralya'da 2008 yılında kazanmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz