« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyonların bütçeleri belli oldu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu'nun 38 federasyon başkanıyla yaptığı 2001 yılı bütçe görüşmeleri, bugünkü görüşmelerle tamamlandı.

HALTER FEDERASYONUNA 700 MİLYAR

Mutlu'nun Halter Federasyonu Başkanı Kenan Nuhut ile yaptığı bütçe görüşmesi sırasında, "Halterde altyapıyı mutlaka güçlendirin. Halil Mutlu'nun alternatifi olmalıdır. Halterde olimpiyatlarda madalya alma geleneği sürdürülmelidir" dedi.

Mutlu, Naim Süleymanoğlu'nun Uluslararası Halter Federasyonu (IWF)asbaşkanlığına seçilmesinden memnun kaldıklarını belirtti.

2001 faaliyetleri için 1 trilyon 19 milyar lira isteyen Halter Federasyonu'na geçen yıla göre yüzde 46 zam yapılarak 700 milyar lira verildi.

JUDOYA 500 MİLYAR LİRA

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mutlu, Judo Federasyonu Başkanı İbrahim Öztek'den de judoda Akdeniz Oyunları'nda madalya beklediğini bildirdi ve "Uluslararası Mevlana Turnuvası'nın Antalya'da yapılmasını yadırgadığını" söyledi.

Judo Federasyonu 2001 yılı bütçesi için 1 trilyon 136 milyar lira istedi, ancak Mutlu, 500 milyar lirayı yeterli buldu.

SUALTI

Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Harun Sevinç ise Yasemin Dalkılıç'ın rekorunun kabul edilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti ve bu konuda şunları kaydetti:

"Yasemin, CIMAS kurallarına göre dalmazsa, kıracağı hiçbir rekor kabul edilmez. Bunu kendisine hep hatırlatıyoruz. Ancak, o bildiğini yapıyor. CIMAS kurallarına göre dalışlarını yapmadığı sürece, dalışları gösteri olarak kalır. Sadece para kazanmış olur."

Sualtı Sporları Federasyonu'nun talep ettiği 566 milyar 500 milyonliralık bütçeye karşılık 200 milyar lira uygun bulundu.

GOLF VE OTOMOBİL SPORLARINA 35'ER MİLYAR

Bu arada, bundan sonra golfte federasyonun etkili olacağını ve kulüplerin üzerinde ağırlığını koyacağını belirten Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ali Ağaoğlu'nun 78 milyar liralık bütçe talebine karşılık 35 milyar lira verildi.

Faaliyetlerinde sadece aidat ödemeleri ve hakem harcirahları için 2001 yılına 180 milyar 550 milyon lira para isteyen Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu da pazarlıklar sonucu golf gibi35 milyar lira alabildi.

Genel Müdürlük, 817 milyar lira isteyen Yüzme Federasyonu'na 550, 1 trilyon 59 miyar lira isteyen İşitme Engelliler Federasyonu'na 400, 703 milyar lira isteyen Tekerlekli Sandalye Federasyonu'na ise 325 milyar lira verdi.

Böylece, bütçeleri ele alınan toplam 39 federasyondan 38'inin isteği olan 25 trilyon liraya karşılık 14 trilyon lira federasyonlara pay edildi. Görme Engelliler Federasyonu bütçesi ise daha sonra belirlenecek.

Federasyonların faaliyet programları ve 2001 yılı bütçeleri Merkez Danışma Kurulu'nun 17-18 Aralık'ta Ankara'da yapacağı toplantıda görüşülerek, kesinlik kazanacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler