« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyonlarda seçim süreci başladı

2012 Londra Olimpiyatları'nın ardından 52 özerk federasyon, seçim sürecine girdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Spor Genel Müdürlüğü Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'e göre federasyonların olağan genel kurulları, olimpik ve paralimpik spor dallarında ilgili olimpiyat oyunlarının, diğer spor dallarında ise yaz olimpiyat oyunlarının bitiminden itibaren üç ay içinde yapılması gerekiyor.

Bu maddeye göre Kayak, Kızak, Buz Hokeyi ve Buz Pateni federasyonlarının Olağan Genel Kurulları 2014'te Sochi'de yapılacak Kış Olimpiyatları'ndan sonra, İşitme Engelliler, Görme Engelliler, Özel Sporcular ve Bedensel Engelliler Spor federasyonları ise gelecek ay Londra'da yapılacak Paralimpik Oyunları'nın ardından ilk 3 ay içinde seçime gidecek.

Bunların dışındaki 52 federasyon ise gelecek 3 ay içinde Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirecek.

Başkan adaylarının sahip olması gereken bir takım özelliklerin yanı sıra genel kurul tarihinden en az on gün önce, üyelerin en az yüzde 15'inin yazılı teklifini içeren adaylık başvurularını federasyona yapmaları gerekiyor. Her üye ancak bir başkan adayı için teklifte bulunabiliyor. Başkan adayları tarafından yatırılması gereken adaylık ücreti ise yönetim kurulu tarafından, genel kurul tarihinden en az 30 gün önce belirleniyor.

Rekor cimnastikte

Seçime gidecek 52 federasyonda mevcut başkanların görev süreleri 1 yıldan 28 yıla kadar değişiyor.

1984 yılında göreve gelen Cimnastik Federasyonu Başkanı Atilla Örsel, 28 yıllık görev süresiyle başı çekerken, 1992 yılında göreve seçilen Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 20 yıl ile ikinci sırada yer alıyor.
Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer, Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ile Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca 15'er yılla üçüncülüğü, Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen ile Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise 12'şer yılla dördüncülüğü paylaşıyor.
Seçime gidecek 52 federasyonda başkanlık görevini yürüten isimler ve göreve başlangıç yılları şöyle:

1. Atıcılık ve Avcılık: Latif Aral Aliş (2004)
2. Atletizm: Mehmet Terzi (2004)
3. Badminton: Murat Özmekik (2004)
4. Basketbol: Turgay Demirel (1992)
5. Beyzbol, Softbol ve Korumalı Futbol: Şahin Kömürcü (2008)
6. Bilardo: Uğur Kurugöllü (2004)
7. Binicilik: Armağan Özgörkey (2004)
8. Bisiklet: Emin Müftüoğlu (2004)
9. Bocce Bowling ve Dart: Ahmet Recep Tekcan (2005)
10. Boks: Eyüp Gözgeç (2010)
11. Briç: Serhan Antalyalı (2009)
12. Cimnastik: Atilla Örsel (1984)
13. Dağcılık: Alaatin Karaca (1997)
14. Dans Sporları: Tolga Han Çingitaş (2007-2009 ve 2011)
15. Dijital Oyunlar: Mevlüt Bilgin (2011)
16. Eskrim: Müminhan Bilgin (2007)
17. Geleneksel Spor Dalları: Fatih İstanbulluoğlu (2004)
18. Gelişmekte olan Sporlar: Enver Oral (2007)
19. Golf: Ahmet Ağaoğlu (2000)
20. Güreş: Bekir Çeker (2011)
21. Halk Oyunları: Hayri Gürhan Ozanoğlu (2012)
22. Halter: Hasan Akkuş (2004)
23. Hava Sporları: Nihat Ermihan (2009)
24. Hentbol: Bilal Eyüboğlu (2010)
25. Herkes İçin Spor: Erdal Zorba (2008)
26. Hokey: Sadık Karakan (2009)
27. İzcilik: Hasan Dinçer Subaşı (2004)
28. Judo: Fatih Uysal (2008)
29. Kano: Sami Mengütay (2004)
30. Karate: Esat Delihasan (2009)
31. Kick Boks: Salim Kayıcı (2007)
32. Kürek: İlhami İşseven (2008)
33. Masa Tenisi: Oktay Çimen (2000)
34. Modern Pentatlon: Turgay Çetinkaya (2008)
35. Motosiklet: Bekir Yunus Uçar (2010)
36. Muay Thai: Halil Durna (2006)
37. Okçuluk: Abdullah Topaloğlu (2006)
38. Okul Sporları: Ayhan Pala (2010)
39. Oryantirinig: Mehmet Genç (2008)
40. Otomobil Sporları: Mümtaz Tahincioğlu (1997)
41. Satranç: Ali Nihat Yazıcı (2000)
42. Sutopu: Vedat Akgün (2005)
43. Sualtı Sporları: Ahmet İnkılâp Obruk (2004)
44. Tekvando: Metin Şahin (2003)
45. Tenis: Ayda Uluç (2009)
46. Triatlon: Hamdi Güneş (2009)
47. Üniversite Sporları: Kemal Tamer (1997)
48. Voleybol: Erol Ünal Karabıyık (2006)
48. Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi: Niyazi Kurt (2011)
50. Wushu: Abdurrahman Akyüz (2010)
51. Yelken: Nazlı İmre (2000-2004, 2006)
52. Yüzme: Ahmet Mazhar Bozdoğan (2008)

Bunları da Beğenebilirsiniz