« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyonlara mali denetim geliyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, özerk spor federasyonlarına mali denetim öngören bir yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı. Özerk spor federasyonlarının da mali denetime ihtiyacı olduğunu vurgulayar Şahin, "Özerklik başıboşluk demek değil" dedi.

AMKA
SON GÜNCELLEME
TBMM Genel Kurulu’nda, Danışma Kurulu kararı görüşülürken, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, FİFA’nın Türkiye’ye altı maç tarafsız sahada ve seyircisiz çıkma cezası konusunda hükümeti de eleştirerek, "Dış politikada başarılı olan hükümet bu konuda hiçbir şey yapmadı" dedi. Kandoğan, Türk sporunun da geçen yıl en kötü dönemini yaşadığı görüşünü savundu.

Bu eleştiri üzerine kürsüye gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, DYP’li Ümmet Kandoğan’ın çelişki içinde olduğunu, hükümeti futbol federasyonlarına müdahalede bulunduğu gerekçesiyle eleştirirken, hükümetten uluslar arası bir federasyona müdahalede bulunmasını istediğini söyledi. Şahin, "Ulusal fedarasyonlara siyaset müdahale edemediği gibi, uluslararası fedarasyonlara da müdahale edemez. Bu durumda ülkelerin hak ve menfaatlerini ulusal fedarasyonlar gündeme getirir. FİFA’nın kararı kabul edilemez bir karardır. İlgili fedarasyonlar bu konuda FİFA nezdinde ve uluslararası spor mahkemeleri nezdinde girişimde bulunacaklardır" dedi.
Şahin, Türkiye-İsviçre maçının hemen sonrasında, tarafsız konumda olması gereken FİFA Başkanının Türkiye’yi mahkum eden bir açıklama yaptığını belirterek, "FİFA’nın İsviçreli başkanının etkisinde kalarak bu kararı verdiği kanaatindeyiz. Küonu spor mahkemesinde de gündeme getirilecektir" şeklinde konuştu.

MALİ DENETİM VE DOPİNG YASALARI GELİYOR

DYP’li Kandoğan’ın Türk sporunun geçen yıl son derece kötü bir dönem yaşadıağı iddialarını da asla kabul etmediklerini ifade eden Şahin, 2002, 2003 ve 2004 yılı ile karşılaştırıldığında 2005 yılının en çok madalya kazanılan yıl olduğunu söyledi.

"Halterde bazı sporcular hata yapmasa, ilgililer gerekle denetimi yapsa ve doping muayenesinden kaçınılmasaydı yine şampiyon olunacaktı" diyen Şahin, "Dopingle Mücadele Yasa Tasarısı"nın hazırlanılarak Başbakanlığa gönderildiğini ve önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getirileceğini bildirdi.
Şahin, spor federasyonlarının mali denetimi için de bir yasa tasarısı hazırlandığını belirterek, "Özerk spor federasyonlarının da mali denetime ihtiyacı var. Özerklik başıboşluk demek değil. Türkiye’de spor sahipsiz değildir. Türkiye’de genç bir nüfus var. Her spor dalında Türkiye en ön sırada olacaktır" şeklinde konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz