« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyondan yeni 'Yayın Talimatı'

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, yeni 'Yayın Talimatı'nı kabul etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

TFF'den alınan bilgiye göre, yürürlüğe giren yeni talimatın ismi TFF Statüsü'ne uygun olarak “Yayın Talimatı” olarak değiştirilirken, açıklığın sağlanması için bazı madde ve fıkra sıralamalarında yeniden düzenlenme yapılarak, bir kısım hükümlerde talimat dili açısından revizyona gidildi.

Yürürlüğe giren Yayın Talimatı'nın 15. maddesi ile müsabakalarda yayın hakkı sahibi olmayan yayın kuruluşları ve medya mensuplarına müsabaka sonrasında, soyunma odaları ile takımların kendilerine ayrılmış stadyum çıkış bölgesi arasında ev sahibi kulüp tarafından oluşturulan ve TFF tarafından onaylanan karma alanda görev yapabilme ve takımların teknik adam ve futbolcularıyla röportaj yapabilme izni verildi. Sportif Ekipman Talimatı'ndan çıkartılan sanal reklam uygulamasına ilişkin düzenleme de bu talimata eklendi.

Flaş röportajların müsabaka bitiminden itibaren 30 dakika içerisinde tamamlanma zorunluluğu da talimata eklendi. Basın toplantısının, müsabakanın bitiminden itibaren en erken 20, en geç 30 dakika içerisinde, öncelikle misafir takımın katılımıyla başlayacağı ve süresinin her bir takım için en fazla 20 dakika olacağı hüküm altına alındı. Teknik direktörlerin flaş röportaj ve basın toplantılarına katılımı zorunlu hale getirilirken, ancak teknik direktörün cezalı olması halinde yerine antrenörün katılımının sağlanacağı hükme bağlandı.

Bu arada, en üst iki profesyonel ligde canlı yayın yapılan müsabakalarda yayının sağlıklı yürütülebilmesi için yayın toplantısı yapılacak. Uygulamada görülen hataların önüne geçmek için, kulüplerin deplasman müsabakaları da dahil olmak üzere takımın oynadığı her müsabakada bir medya sorumlusunu hazır bulundurmak zorunda oldukları talimata eklendi. Medya kuruluşları ve basın mensuplarının, bu talimat ve TFF'nin yayınların düzenlenmesine ilişkin sair mevzuatına aykırı hareket hallerinde, medya mensupları ve medya kuruluşları için ayrı düzenlemeler getirildi. Bu noktada, medya kuruluşlarına ilk ihlalde doğrudan akredite etmeme yerine ihtar edilmeleri öngörüldü.

TFF Akreditasyon Talimatı yürürlüğe girdi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, yeni Akreditasyon Talimatı'nı kabul etti.

TFF'den yapılan açıklamaya göre, federasyon tarafından geliştirilen ve uygulanan Futbol Yönetim Sistemi uygulaması akreditasyon sistemiyle uyumlaştırıldı. Bu sisteme geçiş nedeniyle, geç akreditasyon uygulamasından vazgeçildi. Geçici akreditasyon kartlarıyla akreditasyon yeleklerini üretme yükümlüğünden de vazgeçilerek, kulüplerin bunları temin etmesi kabul edildi. TFF tarafından üretilen sabit akreditasyon kartlarında ve iplerinde herhangi bir fiziki değişiklik yapılmadan kullanılma yükümlülüğü getirildi.

Teknik sorumluların akredite alanlarda bulundukları süreler boyunca, akreditasyon kartlarını boyunlarına asmaları ve görünür bir şekilde takmalarının zorunlu olmaması, sadece akreditasyon kartlarını yanlarında taşıma ve müsabaka görevlilerinin talebi halinde ibraz etme uygulaması kulüp başkanları için de kabul edildi.

Ayrıca, akreditasyon tablosunda değişiklikler yapılırken, sabit akreditasyon kartı alacak kulüp yöneticisi sayısı artırıldı.

'Futbol Müsabaka Talimatı'nda değişiklikler

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen yeni Futbol Müsabaka Talimatı'nda diğer talimatlarla bütünlüğün sağlanması ve bu talimatın içerisindeki kavram bütünlüğünün oluşturulması amacıyla bazı şekli değişikliklere gidildiği bildirildi.

TFF'den alınan bilgiye göre, Merkez Hakem Kurulu Talimatı ve Gelişim Ligleri Statüleri'nde yapılan değişiklikler yeni Futbol Müsabaka Talimatı'na yansıtıldı.
Yeni talimatta ertelenen müsabakalarla ilgili olarak değişikliğe gidildi. Daha önce; erteleme müsabakalarında yalnızca ertelenen maçta oynama uygunluğuna sahip futbolcular ve sahaya girebilecek kişilerle (antrenör, teknik sorumlu, yönetici vs.) ilgili yapılan değişiklikle birlikte, ertelenen müsabakalarda teknik sorumluların değişmesi halinde, erteleme müsabakasında takımın teknik sorumlu olmadan müsabakaya çıkma riski ortadan kaldırıldı.

Daha önce cezalı futbolcular ve profesyonel liglerde amatör futbolcuların müsabaka isim listesine yazılması halinde; bu futbolcuların takımlarına hükmen mağlubiyet verilirken, yeni Futbol Müsabaka Talimatı'yla bu futbolcuların sadece müsabaka isim listesine yazılmayıp, müsabakada oynaması koşulu arandı. Böylece, cezalı bir futbolcunun müsabakada oynamadan, sadece müsabaka isim listesine yazılması, hükmen mağlubiyet sonucunu getirmeyecek, ancak müsabaka isim listesine yazılma haline ilişkin disiplin yaptırımı Futbol Disiplin Talimatı'nda ayrıca düzenlenecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz