« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyona resmi şike başvurusu

Bursaspor'un kongre üyesi ve eski yöneticilerden Lemi Keskin ile Gökhan Celbiş, 2 sezon önce oynanan Çaykur Rizespor-Beşiktaş ve Çaykur Rizespor-Akçaabatspor maçlarıyla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) şike başvurusu yaptı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Lemi Keskin ile Gökhan Celbiş, bir gazetede geçen hafta çıkan haberi ihbar kabul ederek, 2 sezon önce oynanan Çaykur Rizespor-Beşiktaş ve Çaykur Rizespor-Akçaabatspor maçlarıyla ilgili olarak, polisin mahkeme izniyle dinlediği, Beşiktaşlı yönetici ve futbolcuların da aralarında bulunduğu kişilerin konuşmalarının yer aldığı belgelerle TFF'ye resmi "şike" başvurusunda bulundu.

Lemi Keskin, Türkiye'de ilk olarak şike delillerinin bulunduğu mahkeme kayıtlarının numaralarını TFF'ye bildirdiklerini söyledi.

Böyle güçlü delillerin ilk kez ortaya çıktığını öne süren Keskin, TFF'ye yaptıkları başvurunun yanı sıra aynı dosyaları ilgili bakanlık, teftiş kurulu, tüm kulüpler ve UEFA'ya da gönderdiklerini anlattı.

Keskin, Gökhan Celbiş ile birlikte hazırladıkları belgelerin bulunduğu dosya doğrultusunda TFF'nin mutlak yaptırım uygulayacağına inandıklarını anlatarak, “Tek hedefimiz, bundan böyle milyonlarca kişi, sonucu önceden belli olan maçlar izlemesin. Maçlar sahada kazanılsın” dedi.

Başvuru dosyalarında, gerekli delillerin bulunduğu mahkemedeki dosyanın numarasının ve söz konusu delilerle ilgili telefon konuşmalarının yer aldığı sayfa numaralarının da bulunduğunu belirten Keskin, federasyonun işini kolaylaştırmak için bu konuda çok sıkı çalışma yaptıklarını kaydetti.

Keskin ve Celbiş'in TFF'ye yaptığı yazılı başvurunun son bölümü şöyle:

"4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'na ve bu kanuna istinaden yayımlanan yönetmelik uyarınca; T.C vatandaşı, Bursalı ve Bursaspor taraftarı olarak, şahsıma aşağıdaki bilgilerin yazılı olarak verilmesini talep ederim:

Yasal (Mahkeme) izin alınarak elde edilen resmi belgeli delillerle ilgili olarak; Mayıs 2004 tarihinde oynanan Çaykur Rizespor-Beşiktaş Kulüpleri ve Çaykur Rizespor - Akçaabat Sebatspor kulüpleri arasında oynanan müsabakalar ile ilgili olarak, federasyonunuzun hangi soruşturma ve incelemeleri yaptığı ve nasıl yaptığı.

Maçın sonucunun önceden tespiti suçunu işleyerek, kişilerin bahislerden haksız kazanç elde edilip edilmediği, bu konunun nasıl incelendiği.

Bu konularla ilgili yukarıdaki 1 ve 2 no'lu konularla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmadıysa, bu yazımızın ihbar kabul edilerek gereğinin yapılmasını.

Konularında tarafıma yasal süre içinde bilgi ve cevap verilmesini saygı ile talep ederim."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz