« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyon: Kötü tezahüratı bitireceğiz

Futbol Federasyonu Başkan Vekili Affan Keçeci, yeni sezonda şiddet ve kötü tezahürata yönelik radikal kararlar aldıklarını söyledi. Keçeci, "Ağır yaptırımlar koyduk. Biz kararlıyız. Üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız ve yapmaktayız” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında başlayan Sportİst 2006 Spor Zirvesi Fuarının açılışında konuşan Affan Keçeci, federasyon olarak futbolun sıkıntı yaşadığı şiddet ile kötü tezahürata karşı radikal kararlar aldıklarını kaydederek, “Hepimiz gayet iyi bilmekteyiz ki, bu kötü tezahüratların bir an önce sona ermesi gerekmektedir. Ağır yaptırımlar koyduk. Biz kararlıyız. Üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız ve yapmaktayız” dedi.

Özellikle yaşanan futbolcu rahatsızlanmalarının ardından sıcak havalara rağmen sezonun erken başlatıldığı eleştirilerine değinen Keçeci, federasyonun resmi açıklamasını yaptığını vurgulayarak, “Son 10 seneye bakıldığında liglerimizin Ağustos ayının ilk veya ikinci haftasında başlamış olduğunu görmekteyiz. Bu bir takvimdir ve bu takvim doğrultusunda hareket edilmektedir. Sağlık çok önemli. Futbolcularımız, lisans öncesi her sene sağlık kontrollerinden geçmekte ve kardiyolojik kontrollerini yaptırmaktadır. Yeni uygulamada buna EKO testini de dahil ettik. Bu uygulama UEFA kriterlerinin de ötesindedir. Tabii ki üzücü olaylar yaşamamamızı temenni ediyoruz” diye konuştu.

“TÜRK VATANDAŞI OLAN FUTBOLCUYA SAYGI DUYARIZ”

Affan Keçeci, Brezilyalı futbolcu Marco Aurelio'nun Türk vatandaşı olup Mehmet adını alması ve ardından Milli Takım'da forma giymesi konusunda, “Bir yabancı futbolcu Türk vatandaşı olmuş ise buna saygımız sonsuzdur” ifadesini kullandı.

Bir futbolcunun Türk vatandaşı olmasının tamamen İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulunun konusu olduğunu kaydeden Keçeci, “Bu durum federasyonu ilgilendirmemektedir. Herhangi bir yasal yetki ve sorumluluğumuz da bulunmamaktadır. Eğer Türk vatandaşı olmuş ise oyuncu, artık bizlerden biridir” şeklinde konuştu.
Keçeci ayrıca, Fatih Terim yönetimindeki Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası grup elemelerinden çıkarak finallerde de başarılı olacağına inançlarının tam olduğunu sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz