« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Federasyon İlkan'ı Fenerbahçe'ye verdi

TBF, Fenerbahçe Ülker'in Galatasaray'dan olaylı bir şekilde transfer ettiği İlkan Karaman ile ilgili açıklama yayınladı. Federasyon, Fenerbahçe'nin İlkan transferini onayladığını, imzalamış olduğu sözleşmenin tesciline karar verdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TBF, "İlkan Karaman hakkında Federasyonumuza ibraz edilen evraklar ve sporcunun durumu mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiş olup, ilgili birimlerce incelenmesi sonrası; sporcunun Fenerbahçe Spor Kulübü ile imzalamış olduğu TBF Tek Tip Sözleşmesi'nin tesciline karar verilmiştir" açıklamasında bulundu.

İŞTE O AÇIKLAMA;

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun sporcu İlkan Karaman hakkındaki basın açıklamasıdır.
 
Sporcu İlkan Karaman hakkında Federasyonumuza ibraz edilen evraklar ve sporcunun durumu mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiş olup, ilgili birimlerce incelenmesi sonrası; sporcunun Fenerbahçe Spor Kulübü ile imzalamış olduğu TBF Tek Tip Sözleşmesi’nin tesciline karar verilmiştir.

Fenerbahçe, Galatasaray ve Karşıyaka Kulüplerinin dâhil olduğu ve kamuoyuna yansıyan transfer işlemleri konusunda TBF konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacı ile aşağıdaki açıklamaların yapılmasını gerekli ve yararlı görmüştür.

-Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönetmeliği çerçevesinde Karşıyaka Kulübü 24.08.2011 tarihinde sporcu İlkan Karaman ile TBF kurallarına uygun iki yıllık “Tip Sözleşme” yapmış ve tescil ettirmiştir.
-Karşıyaka Kulübü 12.07.2012 tarihinde bahse konu sözleşme şartlarında yazan hususları değerlendirerek ve yönetmeliklerde öngörüldüğü şekilde sporcunun bonservisini imzalamak sureti ile sözleşmeyi sonlandırmıştır. Durum, KSK tarafından TBF’ye de bildirilmiştir.
-Bu şekilde serbest kalan sporcuların, oyunculuk yapabilmeleri için, Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönetmeliği’ne uygun olarak herhangi bir kulüp ile TBF resmi ‘Tip Sözleşmesi’ni imzalaması ve Federasyona tescil ettirilmesi gerekmektedir.
-Serbest kalan sporcu İlkan Karaman, bu şekilde mevzuata uygun Tip Sözleşmeyi, Fenerbahçe Kulübü ile 16.08.2012 tarihinde imzalayarak, Federasyona 17.08.2012 tarihinde ibraz etmiş ve anılan sözleşme yapılan incelemeler sonucunda bugün tescil edilmiştir.

Bilindiği üzere; Mevzuat ve Tahkim Kararları gereğince, Federasyon tarafından tescil edilmeyen ve tarafların kendi aralarında ‘özel’ olarak imzaladıkları, ‘Özel sözleşme, özel fesihname ya da özel nitelikteki her türlü evrak’, Federasyon tarafından hukuken dikkate alınmamaktadır. Bugüne kadar bu yönde pek çok uygulama TBF tarafından yapılmıştır. İlgili taraflardan GS Kulübü de buna örnek bir durumu yaşamıştır.

Diğer taraftan T.C. Anayasası’nın, Sporun Geliştirilmesi ve Tahkim başlıklı 59. maddesinin 29.03.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ek Fıkrası’ çerçevesinde, taraflar arasında ortaya çıkacak ‘Özel Sözleşmelere’ dayalı maddi ihtilaflarda, Federasyonlar ancak tarafların tamamının yetki vermesi halinde konuyu inceleyerek karara bağlayabilmekte, bunun dışındaki parasal ihtilaflar, özel sözleşmeye aykırılık, özel sözleşmelerdeki taahhütleri ihlal vb. konularda ‘Adli Yargı Mercileri’ yetkili bulunmaktadırlar.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur

Türkiye Basketbol Federasyonu

İLKAN KARAMAN İLK KEZ HURRİYET.COM.TR'YE KONUŞTU

GALATASARAY'DAN İLKAN AÇIKLAMASI

CİMBOM UYUDU F.BAHÇE GOLÜ ATTI / MERİÇ TUNCA’NIN HABERİ

G.SARAY ANTRENÖRÜ ATEŞ PÜSKÜRDÜ: BU BİR SABOTAJDIR

 


Bunları da Beğenebilirsiniz