Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Federal Yüksek Mahkeme'den Bush'un lehine karar

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin en yüksek yargı makamı olan Federal Yüksek Mahkeme, Florida’da tartışmalı oyların elle yeniden sayımına sayımına izin veren eyalet yüksek mahkemesinin kararını, Cumhuriyetçi George W.Bush’un talebi üzerine iptal etti.

  Federal Yüksek Mahkeme, Florida’da daha önceki saatlerde başlatılan elle sayımların da durdurulmasını emretti.

  9 üyeli Federal Yüksek Mahkeme’nin 4’e karşı 5 oyla aldığı bu karar, Bush için “şimdilik“ önemli bir zafer ve Demokrat Al Gore için ise büyük bir yenilgi anlamına geliyor.

  Federal Yüksek Mahkeme tarafından Washington’da yayımlanan kararda, tarafların konuyla ilgili görüşlerinin 11 Aralık Pazartesi sabahı dinleneceği belirtildi.

  Gözlemciler, Florida eyaletinin 25 seçici oy delegesinin 12 Aralık Salı günü kesinleşmesinin gerektiğini hatırlatarak, Federal Yüksek Mahkeme’nin bu son kararının elle sayımların sürmesi için yeterli zaman bırakmayabileceğini belirtiyorlar.

  Bu durumda da Bush’un Florida eyaletini ve dolayısıyla ABD Başkanlığı’nı kazanmasının yolunun açılabileceği bazı gözlemcilerce dile getirildi.

  Anayasa Mahkemesi konumundaki Federal Yüksek Mahkeme’nin kararı, Al Gore tarafında düş kırıklığı ve panik havası, Bush kampında ise sevinç yarattı.

  Cumhuriyetçiler, elle sayımlara, belirli bir standart bulunmadığı ve Gore lehine hile yapılabileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Demokratlar ise, tartışmalı oyların sayılmasıyla Gore’un öne geçeceğini savunuyor.

  Demokrat üyelerden oluşan Florida Eyaleti Yüksek Mahkemesi’nin dünkü kararı, Cumhuriyetçiler tarafından „partizanca“ diye nitelendirilmişti.

  ABD Federal Mahkemesi’nin Bush lehindeki son kararına muhalefet şerhi koyan mahkeme yargıçlarından John Paul Stevens ise, elle sayımların durdurulmasını büyük bir hata olarak nitelendirdi.

  Gözlemciler, Federal Yüksek Mahkeme’de muhafazakar üyelerin Bush’tan, liberallerin ise Gore’dan yana oy kullandığına işaret ettiler.

  Federal Yüksek Mahkeme’nin kararından kısa süre önce ise, Cumhuriyetçiler’in elle sayımların durdurulması yönünde Atlanta kentinde bulunan 11’inci bölge temyiz mahkemesine yaptığı başvuru, Federal Yüksek Mahkeme’nin kararının beklenilmesi için reddedildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı