Dünya Haberleri

DÜNYA

  Federal Meclis ‘Evet’ Merkel ‘Hayır’ dedi

  Ali VARLI / BERLİN
  30 Haziran 2017 - 10:41Son Güncelleme : 30 Haziran 2017 - 12:45

  Almanya, Avrupa’da eşcinsel evliliğe onay veren 15’inci ülke oldu. Federal Meclis’te yapılan oturumda eşcinsel evliliklerin önünün açılmasını sağlayan yasa tasarısı büyük çoğunlukla kabul edildi.

  OYLAMAYA katılan 623 milletvekilinden 393’ü yasa tasarısına ‘Kabul dedi. 226 milletvekiil ‘Ret’ oyu kullanırken, 4 milletvekili çekimser kaldı. Başbakan Angela Merkel de ‘Ret’ oyu verenlerin arasında yer aldı. Böylece tasarı Federal Meclis’ten geçti.
  Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) eşcinsel evlilikleri seçim programına almış, kurulacak olası koalisyon ortaklığında en önemli koşul olarak açıklamıştı.

  MERKEL HAREKETE GEÇİRDİ
  Başbakan Angela Merkel de katıldığı bir toplantıda eşcinsel evliliklere onay verilmesinin seçimlerden sonra kurulacak yeni mecliste ele alınabileceğini ve bunun vicdani bir konu olduğunu söylemişti. Merkel’in bu yaklaşımı üzerine harekete geçen SPD, Yeşiller ve Sol Parti, tasarıyı meclisin son oturumunda gündeme aldı.
  Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri CDU/CSU adına konuşan milletvekilleri yasa tasarısının anayasa aykırı olduğunu belirterek ret oyu vereceklerini söylediler. SPD, Yeşiller ve Sol Parti temsilcileri ise lehte konuşma yaptı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı