FED'den yeni hamle

Emek KAPLANGİL
13 Eylül 2012 - 20:03Son Güncelleme : 13 Eylül 2012 - 21:09

ABD Merkez Bankası (FED), ABD ekonomisini canlandırmak için tahvil alımına ayda 40 milyar dolar harcama yapmaya karar verdi. Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu kararı hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin iki gün süren toplantısının ardından  açıklama yapıldı. FED, beklenildiği gibi yeni tur niceliksel gevşemeye gitme kararını (QE3)  aldı. FED, yüksek işsizlik oranlarını azaltmada zayıf kalan ABD ekonomisini  canlandırmak için ayda 40 milyar dolarlık tahvil alımı yapacak. Bu alımlar için  ise herhangi bir son tarih ortaya koyulmadı ve FED, istihdam piyasası kayda değer  ilerleme gösterinceye kadar tahvil alımına devam edeceğini bildirdi.

FED, ayrıca rekor düzeyde düşük faiz politikasının süresini de 2015  ortasına kadar uzattı.

"PİYASAYA OLUMLU KATKISI OLUR"

Kararı hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, adımı pozitif bulduğunu, piyasalara ilk etapta olumlu katkısının olacağını ve bundan sonra ise gözlerin Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) çevrileceğini söyledi.

Aslanoğlu şöyle konuştu: "Kararı pozitif görüyorum. Genel anlamda parasal genişlemenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Genişlemenin mortgage kağıtlarından başlaması da doğru. Çünkü temelde krizi çıkaran bu kağıtlardı. ABD'de en dipte olan konut sektörünü hareketlendirmeden bir sonuç alınamayacak gibi. Hedefe yonelik olması onemli. Ucu açık olması bekleniyordu. Fed, bu miktarı artırabilir. Duyuru ve açık olması etkisi beklentilerin yönetilmesi konusunda pozitif. Bunun devamı da gelecektir ve gelmesi de gerekir. Ayrıca faizlerin de 2015'e kadar düşük seviyede tutulacağı da vurgulandı.

"Piyasalar bunu büyük oranda fiyatlan ancak bir miktar daha pozitif tepki gelebilir. Çok sert bir alım getirmez ama düşmesini engeller. Bundan sonra gözler yine ECB'ye çevrilecektir. ECB adım atmazsa olumsuzluk artabilir. O zaman Fed, bu miktarı daha da artırabilir."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı