FED'den faiz indirim sinyali

Hürriyet Haber
08.10.2008 - 10:35 | Son Güncelleme:

Fed Başkanı Ben Bernanke, Fed politikasında dikkat çekici bir değişiklik olarak gösterge faizin düşürülmeye hazır olunduğu yönünde işaret verirken, kötüleşen ekonomik görünüm ve global finansal krizin "tarihi boyutlarına" dikkat çekti.

Fed'in dün açıklanan en son politika kurulu toplantı notlarında, Eylül ortasında bile bazı kurul üyelerinin faiz  indiriminin gerekli olabileceği şeklindeki görüş belirtmelerine rağmen bankanın, ekonomik büyümenin  2009'da tekrar kuvvetlenebileceği görüşüne uygun olarak faizleri değiştirmek istemediği görüldü.     

Ancak Bernanke dün Ulusal İş Ekonomisi Derneği'nde yaptığı konuşmada son ekonomik veriler ve finans  piyasalarındaki gelişmelerin ekonomik büyüme görünümünü olumsuz etkilediğini söyledi. Enflasyon  görünümünün ise, belirsiz olmasına rağmen petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşle bir miktar  iyileştiğini belirtti.

Bernanke "Bu gelişmelerin ışığında, Fed şu andaki politikasının uygun olup olmadığını değerlendirmeye  ihtiyaç duyacaktır" dedi. 

Fed, dün uygulamaya başladığı agresif bir düzenlemeyle de, şirketlerin günlük operasyonlarını finanse  etmek için kullandığı kısa vadeli borç piyasasından, menkul kıymet almaya başlayacağını açıkladı. Fed, bu  alımlarla kredi akışını yeniden sağlamayı ve ekonomiyi korumayı amaçlıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı