Fed rüzgârı altını vurdu

Hürriyet Haber
18.09.2013 - 21:50 | Son Güncelleme:

Piyasaların aylardır beklediği Amerikan Merkez Bankası Fed’in toplantısı gerçekleşti.

İki gün süren toplantıda Fed Başkanı Ben Bernanke’nin konuşması öncesi piyasalar sakin görüntü çizerken altının ons fiyatı gün içinde 1291 dolara düştü.

PİYASALARDA “son yılların en kritik dönemleri” olarak nitelendirilen ABD Merkez Bankası Fed’in gerçekleştirdiği Açık Piyasa Komitesi toplantısı tamamlandı. Toplantı sırasında piyasada gerçekleşen hareketler ise fırtına öncesi sessizlik olarak algılandı. Dolar-TL kurunda ve borsada yatay bir görünüm sergilenirken sert hareketler sadece altında görüldü. Aylık 85 milyar dolarlık varlık alımı yapan Fed’in bu rakamda yaklaşık 10-15 milyar dolar azaltıma gideceği beklentisi altını Fed toplantısı sırasında düşürdü. Altın dün uluslararası piyasalarda ons başına 1300 doların altına gerileyerek bir eşiğin daha altına düştü. Dün 1291 doları gören altın bu seviye ile 8 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ALTIN COŞMUŞTU

Varlık alımı yoluyla para musluklarını dünyaya açan Fed’in Eylül 2012’den bu yana uyguladığı bu politika altın fiyatlarında büyük yükselişlere yol açmıştı. ABD’nin sağladığı bu paranın bir kısmının son yıllarda altın fonlarına girmesiyle bu fonlardaki miktarlar büyük ölçüde artmış altın da Eylül 2012’de 1790 dolara kadar çıkmıştı. Ancak 22 Mayıs’ta Fed’in tahvil alımında azaltıma gideceğini ve 2014 yıl ortasında bu alımın sonlandırılmasının planlandığını açıklamasıyla altın fonlarından büyük çıkışlar olmuş, altın Haziran sonunda 1200 dolara kadar gerilemişti.

ÇOK SERT OLACAK

Fed toplantısı sırası dalgalanması en çok artan enstrümanın altın olması altının geleceği konusunda endişeleri de artırdı. Ünlü yatırım bankası JP Morgan’ın araştırmasına göre Fed toplantıları sırasında en büyük dalgalanma ABD bono faizlerinde oluyor. Bono faizlerini altın, döviz ve hisselerdeki dalgalanma hızı takip ediyor. Ancak bu sefer toplantı sırasında sadece altının dalgalanıp düşmesi ve diğer piyasa araçlarının sakin seyretmesi gözleri altına çevirdi. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan’a göre altında 1280 dolar seviyesinin kırılması durumunda 960 dolar seviyesine kadar düşmesi gündeme gelecek. Manukyan tahvil alımı azalsın ya da azalmasın, hem Fed politikasının netleşmesi hem de Ben Bernanke’nin konuşmasıyla altında ilk hareketlerin çok sert olacağını belirtti.

Uzun vadeli kötümser tahmin

ALTIN hakkında bir başka kötümser tahmin ise ünlü yatırım bankası Goldman Sachs’ın analistleri yaptı. Bankanın emtia analistlerinden Jeffrey Curriye altın fiyatlarının zayıf ABD verileri ardından yükseldiğini 2014 yılında bu yükselişin son bulacağını söyledi. Currie altının 2014 yıl içinde bugünkü değerinden yüzde 20 düşerek 1050 dolar seviyelerine geleceğini iddia etti. Currie bu tahminine gerekçe olarak ABD ekonomisinde yaşanacak toparlanmayı gösterdi.

Piyasalar Fed’i bekledi

DOLAR ve borsada ise son günlerin en yatay seyirli günü yaşandı. Dolar Fed öncesi Suriye helikopterinin düşürülmesi ve Merkez Bankası’nın faizler ve zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitmemesi üzerine 2 TL’nin üzerine çıkmıştı. Fed toplantısı üzerine yatay seyreden dolar 2 TL altını test etti. Borsa ise gün boyu yatay seyir izlerken gösterge bono faizlerinin yüzde 8,68’e düşmesi sonucu bankacılık hisselerinde yaşanan yukarı yönlü hareketlerle 75 bin puanın üstünü zorladı. Uzmanlar piyasaların Fed’in tahvil alım programında aylık 10-15 milyar dolar azaltıma gideceğini söylüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı