Gündem Haberleri

  Fed önümüzdeki dönemde de dipten yüzecek

  Washington Post
  05.11.2009 - 14:16 | Son Güncelleme:

  The Washington Post’ta, yayımlanan haber analizde, tarihi dibinde yer alan faizlerde değişikliğe gitmeyen ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son açıklamasında, faizlerde değişikliğe gitmeye karar vereceği zaman kullanacağı faktörlere yönelik yeni detaylar verdiğini söyledi.

  Washington Post’da, “Fed stands by rock-bottom interest rates for near future” başlığıyla yayımlanan haber analizde, ABD Merkez Bankası liderlerinin düşük faiz politikasını bir süre daha devam ettirecekleri belirtilirken, faizlerde değişikliğe gitmeye karar verecekleri zaman kullanacakları faktörlere yönelik yeni detaylar verdiklerinin altı çizildi.

   

  Haber analizde, Fed’in politika yapıcı kurumlarının iki günlük toplantının ardından, ekonomik aktivitenin yükselmeye devam ettiğini açıkladıkları belirtilirken, aynı zamanda ekonomik şartların bir süre daha zayıf kalacağını söylediğine işaret edildi. Faiz oranını herkesin beklediği gibi yüzde 0.25’te tutan Fed’in, bu düşük oranın uzun bir süre daha devam edeceğini vurguladıklarının altı çizildi.

   

  Fed yetkililerin bu kararının, ekonomiyi zayıf gördüklerine dair bir işaret olduğuna değinilen yazıda, yetkililerin iyileşmenin oldukça kırılgan olduğuna, faiz oranlarını yükseltmek için herhangi bir acelelerinin olmadığına dikkat çekildi. Yazıda görüşlerine başvurulan ünlü reasürans şirketi Swiss Re.’nin ABD’li ekonomisti Kurt Karl, “Fed, bu hareketiyle uzun bir süre bir şey yapmayacağını söylerken, ekonomide işlerin yavaş yavaş iyiye gittiğini ve huzursuzluk yaratacak ya da enflasyon sorunu doğuracak bir sorun yok demeye çalışıyor ” yorumunu yaptı.

   

  FED ÇABALARINI AZALTIYOR

  Yazıda, Fed’in ekonomiyi desteklemek için geliştirdiği alışılmışın dışındaki çabalarını etkisini yavaş yavaş hissettirmek için daha önce açıkladığı planlarına uygun olarak hareket ettiği de belirtildi. Merkez bankasının, 2010 Mart’ının sonuna kadar, 1.25 trilyon dolarlık mortgage destekli menkul alımının sonlandırılmasına izin vermesinin de bu politikayı destekleyen bir örnek olduğuna dikkat çekildi.

   

  Fed yetkililerinin Çarşamba günü, Fannie Mae ve Freddie Mac gibi devlet kontrolündeki gayrimenkul şirketlerinden 200 milyar dolarlık borç alınımını durdurmasının nedeninin ekonomiyi canlandırma çabalarından sıyrılmaya çalışmak olmadığı açıkladıkları belirtilen analizde bu hareketin nedeni olarak da, o kadar çok para harcamayı gerektiren bir borcun olmaması gösterildi. Yazıda ayrıca, Fed’in 200 milyar dolarlık borç satın almak yerine, 175 milyar dolarlık borç alımından sonra ekonomiyi iyileştirme çabalarını azaltacağının altı çizildi.

   

  Son iki yıldır kredi piyasalarını ve ekonomiyi desteklemek için yoğun müdahalelerde bulunduğuna vurgu yapılan haberde, ABD merkez bankasının şimdilerde daha durağan bir sürece girdiğine işaret edildi.

   

  YÜZDE 3.5 İSTİKRAR HABERCİSİ DEĞİL

  Haber analizde, ABD ekonomisinin GSYH ile ölçüldüğünde 3’üncü çeyrekte 3.5 oranında büyümesinin hükümet politikalarından kaynaklandığının altı çizilirken, işletmelerin mal stoku kararlarının gelecek çeyreklerde istikrarlı olmayabileceğine işaret edildi. Haberde aynı zamanda, ülkedeki istihdam durumunun her geçen gün biraz daha kötüye gittiğine değinildi. Cuma günü açıklananacak olan Çalışma Bakanlığı’nın Ekim ayı raporunda, analistlerin işsizlik oranının yüzde 9.9’a çıkmasını beklediklerine, iş verenlerin 175 bin kişiyi daha işten çıkarabileceklerine değinildi.

   

  Yazının son bölümünde, Çarşamba günü ABD merkez bankası tarafından açıklanan verilerin, iyileşmenin hassas bir süreçte ilerleyeceği fikrinin desteklediği belirtildi. ABD’de ekonominin iyileşme sürecine girdiğine inanılırken, işsizlik oranında daimi bir artışın yaşandığına dikkat çekildi.

   

  Yazıda görüşlerine yer verilen Fed Başkanı Ben Bernanke, ABD’nin işsizlik sorunu için “İşgücü piyasası şu anda kritik bir dönüm noktasında. Ekonominin canlanmayıp, yavaş bir büyüme sürecinde ilerlemesi durumunda, şirketlerin daha fazla çalışanı işe almak için büyük bir teşviki olmayacak” dediği de belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı