FED: Büyüme sürüyor ama işsizlik azalmıyor

Hürriyet Haber
08 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ocak 2011 - 09:49

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ekonomik büyümenin sürdüğünü ancak hızının işsizliği yavaşlatmaya yetecek kadar olmadığını söyledi.

Bernanke, ABD Kongre’sine yaptığı sunumda, “Kendi başına sürdürülebilir ekonomik toparlanmanın ipuçlarını tüketici ve iş dünyasının harcamalarında görüyoruz” dedi. Bernanke, işsizliğin sürekli yüksek olmasının hanehalkı geliri ve güvenini azaltarak, ekonomik toparlanmanın gücü ve sürdürülebilirliğini tehdit ettiğini kaydetti.
2011 kısmen iyi olabilir
Bernanke, “Düşük enflasyon ekonomiyi deflasyona itebilecek yeni ters şokların riskini artırıyor. Ekonomide durgunluğun tetiklediği deflasyon, daha uzun süreli zayıf ekonomik performansa neden olabilir” dedi. FED’in fiyat istikrarına “tereddütsüz bir şekilde bağlı” olduğunu ve tahvil alım programını sonlandıracak araçlarının bulunduğunu söyleyen Bernanke, 2011’de ekonomideki toparlanmanın hızının 2010’a göre kısmen daha güçlü olmasının beklendiğini belirtti.
Finansal çalkantı riski
Yakın dönem planlamada mali politika yapıcıların zayıf ekonomi ve kırılgan toparlanmayı göz önünde bulundurması gerektiğini kaydeden Bernanke, “Uzun vadeli açıklar daha sert yükselen faiz ve potansiyel olarak daha geniş finansal çalkantı riski yaratıyor.  İşsizlik başvurularının gerileyeceğine dair umut verici bazı sinyaller var” dedi.

ABD savunmayı 78 milyar dolar kesecek

ABD, geçen yıl 700 milyar dolar olan savunma bütçesinde yapacağı kesintilerle 5 yılda savunma harcamalarında 78 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Söz konusu önlem paketi hükümetin geçen yıl açıkladığı 100 milyar dolarlık tasarruf paketine ek olarak alındı. ABD bütçesinin en büyük kalemini oluşturan savunma bütçesindeki kesintiler sonucunda ABD askeri birliklerinin sayısı yüzde 6 azalacak. Pahalı silah alımlarının bazılarının iptal edileceği paket içindeki kesintiler, 2001 yılında New York ve Washington’da düzenlenen 11 Eylül saldırılarından bu yana en büyük harcama kesintisi olacak. Savunma Bakanı Robert Gates, kesintiler, idari maliyetlerin azaltılması, yeni örgütsel verimlilikler ve personel maliyetlerinin düşürülmesi yoluyla yapılacağını kaydetti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı