Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  FBI tamamen dijitalleşti

  Hürriyet Haber
  07.08.2012 - 12:42 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Federal Araştırma Bürosu (FBI) 12 yıllık bir çalışmanın ardından işlemlerinde kağıt kullanmaktan vazgeçerek tamamen dijitalleşti.

  Büro, yaklaşık 600 milyon dolara mal olan projeyle Sentinel adlı bir dijital sistem geliştirildi. Sistem FBI ajanlarına davalar ve şüpheliler hakkında ulaşabilecekleri, internet tarayıcısı tarzında bir kullanıcı arayüzü sağlıyor. Hızlı arama yapabilme imkanı veren sistem sayesinde ajanlar yaşanan vakalar arasındaki benzerlikleri hızlı bir şekilde karşılaştırabilecek ve bu sayede Büro'nun soruşturmaları hız kazanmış olacak. Ek olarak, ajanlar dökümanları elektronik olarak imzalayabilecek.

  Senitel sisteminin başlıca bölümlerine FBI ajanları bir süredir erişebiliyordu ancak geçtiğimiz aydan itibaren sistem tamamen erişilebilir hale getirildi. Senitel'in kullanıcı sayısının 20 binden fazla olduğu söyleniyor.

  FBI Direktörü Robert S. Mueller tarafından yapılan açıklamada Senitel'in geliştirilmesiyle, FBI'nın enformasyon teknolojisinin bir adım öne taşıması nedeniyle önemli olduğu söylendi.

  Dijital sisteme geçme fikri özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından yüksek önem kazanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı