Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FBI ile ortak uyuşturucu operasyonu

  DHA
  22 Temmuz 2007 - 15:40Son Güncelleme : 22 Temmuz 2007 - 15:41

  BURSA Emniyet Müdürlüğü'nün ‘Avrupa Uyuşturucuyla Mücadele Ortak Gücü’ ve FBI’ın Ortadoğu birimiyle birlikte düzenlediği ‘Şahin’ adı verilen operasyonda, 49 kilogram eroin ele geçirilirken, 6 kişi gözaltına alındı.

  Afganistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da üretilen uyuşturucu maddeleri Türkiye üzerinden başta Hollanda ve Fransa olmak üzere değişik Avrupa ülkelerine sevk ettikleri belirlenen 15 kişiye yönelik yaklaşık 1.5 yıldır sürdürülen soruşturma kapsamında 3 gün önce operasyon düzenlendi.

  Bursa Emniyet Müdürlüğünün öncülüğünde Avrupa Uyuşturucuyla Mücadele Ortak Gücü ve FBI’ın Ortadoğu birimiyle yürütülen operasyonlar çerçevesinde, suç örgütünün lider kadrosundan oldukları belirlenen Mehmet Y. (46), kardeşi Mustafa Y. (44), örgüt üyesi İsmet Ö. (33), Fikret Ö. (33) ile Ahmet Y. (46) Bursa’da, Cemal Y. ise (45) Gaziantep’te yakalandı. Toplam 49 kilo eroin ele geçirilen operasyon kapsamında, Fransa ve Hollanda’da ise biri Fransız vatandaşı, 5 kişinin daha önce yakalandığı bildirildi. Suç örgütünün lideri olduğu ileri sürülen Enver Y.’nin, ise 3 ay önce geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklandı.

  Sorgulamaları süren zanlılar, ‘Suç işlemek için örgüt kurmak, örgüte üye olmak ve örgütün faaliyetleri çerçevesinde uluslararası alanda uyuşturucu ticareti yapmak’ suçlarından adliyeye çıkartılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı