Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

FBI Başkanı Ankara’da açılım nerede?

İLK gününden beri “Kürt açılımı”nın esasında “Kuzey Irak açılımı” olduğunu iddia ediyorum.

FBI Başkanı Ankara’da açılım nerede?

İLK gününden beri “Kürt açılımı”nın esasında “Kuzey Irak açılımı” olduğunu iddia ediyorum.

Benim Türkiye’nin Irak’tan çekilirken müttefiki ABD’ye yardımcı olmasına katiyen itirazım yok. Tersine, başından beri destekliyorum. Dünya enerji kaynaklarının %2’sine sahip Kuzey Irak ile Türkiye’nin yakın ekonomik ilişkiler kurması gerektiğini de hep söyledim.

* * *

Benim itirazım hükümetin ABD ile Kuzey Irak’ta yapacağı olası işbirliğini hiçbir hazırlık yapmadan, adeta bir özgürlük projesi gibi “Kürt açılımı” olarak takdim etmeye çalışmasıdır.

“Kuzey Irak açılımı” tarihi bir fırsat olarak “Barış açılımı”na dönüşebilirdi ama AKP’nin organik ve zihni yapısı bunu uygulamaya müsait değildir. Sadece yapmaya çalışıyormuş gibi davranacağı başından beri aşikârdı. Nitekim, hükümet 19 Ekim’de “Habur kapısında” tarihi bir skandala imza attıktan sonra geçen hafta TBMM’de de dağın fare doğurduğunu yedi düvele ilan etti. 

* * *

Benim uyarım “Kuzey Irak açılımı” çerçevesinde üzerine düşen edimleri yerine getiremezse; Türkiye’nin ABD ile bir kez daha “1 Mart tezkeresi krizi” yaşama ihtimalidir. Benzer bir kriz tekrarı ABD-Türkiye ilişkilerini bu kez tamir edilemeyecek seviyede sekteye uğratabilir.

İki haber ne demek istediğimi daha açık anlatılıyor.

1) Akşam Gazetesi 31.08.09 günü, aşağıda alıntılar yaptığım, Yener Ekinci’nin Adana’dan verdiği şu haberi yayınladı:

“Akşam Pentagon’dan İncirlik Hava Üssü’ndeki 39. Wing Komutanlığı’na birkaç gün önce gönderilen yazının detaylarını ele geçirdi. Pentagon’dan gelen yazıda Irak’tan çekilecek askerlerin İncirlik’te toplanacağı ve sevkıyatın bu üs üzerinden sağlanacağı belirtilirken, ‘100 bin askerin konaklayacağı şekilde hazırlıklara başlansın’ talimatı verildi. Yazı, askerlerin açıklandığı 2010 Ağustos ayında değil, aralık ayı sonuna doğru gönderilmeye başlanacağını ortaya koydu... Talimatın gelmesinin hemen ardından 100 bin askeri ağırlamaya hazırlanan İncirlik Üssü’nde konaklama ve yemek gibi ihtiyaçların giderilebilmesi için lojistik çalışmalara başlandı.”

Haber, Türkiye’ye güvenerek, ABD’nin Irak’tan İncirlik üzerinden asker çekme planları ve hazırlıkları yapmaya başladığını/düşündüğünü iddia ediyor.

* * *

Öte yandan FBI Başkanı Robert Mueller dün Ankara’ya geldi.

2) Gazetelerin bildirdiğine göre, Robert Mueller’in ajandasında yer alan önemli konulardan birisi ABD askerlerinin Irak’tan çekilme süreci olacak. Mueller, Türkiye üzerinden ne kadar asker çekilmesinin planlandığını ve taşınmak istenen mühimmatın miktarını Ankara’ya bildirecek.

ABD, 2011 yılı itibarıyla Irak’tan tüm askerlerinin çekilme sürecini tamamlamayı planlıyor.

* * *

“Açılım” konusunda insanları yanlış yönlendiren, yanlış beklentiler yaratan ve büyük tepkilerle karşılaşan hükümet öte yandan ABD ile Irak’la ilgili olarak nasıl bir işbirliği yapmayı planladığı konusunda kamuoyunu hemen hiç uyarmadı/bilgilendirmedi.

Hatta görüşmeleri inkârdan geldi. Eğer binlerce ABD askeri Türkiye üzerinden çekilirse hükümet tekrar çok büyük tepki alabilir. Benim merak ettiğim ve uyardığım konu bu:

Hükümet bu tepkileri göğüslemeye hazır mı?

Hazırlıksız bir Türkiye, ABD’ye bir kez daha son anda “ben caydım!” derse, ikinci “1 Mart krizi” ile karşı karşıya kalmaz mıyız?

X