« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"FB-GS derbisini yöneten her maçı yönetir"

UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg, “Ben Türk hakemlerine, 'eğer siz Fenerbahçe-Galatasaray maçlarını yönetiyorsanız dünyada bütün maçları yönetebilirsiniz' diyorum” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uilenberg, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Antalya'da devam eden “48. Yıl Sporun Zirvesi Semineri”nde “Uluslararası Futbol Hakemliği Alanında Türkiye'nin Yeni Yeri” konulu oturumunda bir sunum yaptı. Sunumun UEFA'nın yıllar önce belirlediği talimatları çerçevesinde yapılacağını ifade eden Uilenberg, bu talimatlara da tüm ülkelerin uyma zorunluluğunun bulunduğunu kaydetti.

UEFA'nın hakemlere yönelik talimatlarda en önemli hususun “saygı kavramı” olduğunu kaydeden Uilenberg, bu kavramın da teknik direktör ve oyuncuların hakeme yönelik saygısı ve hakemlerin oyunculara, en önemlisi de kendilerine yönelik saygısı olduğunu bildirdi.

Uilenburg, UEFA talimatları ve oyun kurallarına göre hakeme veya yardımcı hakeme yönelik sözlü veya davranışla gösterilen itirazların kesinlikle sarı kartla cezalandırılması gerektiğin anlatarak, “Bunların içinde direkt hakemin yüzüne karşı harekette veya uzak mesafeden hakeme doğru koşmak var. Hakemin veya yardımcı hakemin başına üşüşmesi sonucu UEFA olarak en az iki oyuncuya sarı kart bekliyoruz. Sportmenlik dışı fiziki bir temas varsa oyuncu kırmızı kartla cezalandırılır” diye konuştu.

Türkiye'de sahanın içinde veya dışında hakeme yönelik itirazların son bulmasını istediklerini dile getiren Uilenberg, şöyle devam etti:

“Türk oyuncuların kendi ligleri ile Avrupa maçlarındaki hakeme yönelik davranışları arasında büyük fark var. Türk futbolcuların Avrupa maçlarında daha iyi davranırken Türkiye'de hakeme bu kadar itirazda bulunmaları karşısında şaşkınlığa düşüyorum. Bu kurallar oyuncular kadar teknik direktörler için de geçerli. Teknik direktörler de hakeme karşı sözlü veya fiziksel itirazda bulunursa ihraç edilir.”

Uilenberg, “Türk hakemliğini nasıl görüyorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Türk hakemliğinin Avrupa'daki pozisyonu daha iyiye gidiyor. Türk hakemliği artık çok daha tutarlı. 2005'te UEFA Hakem Komitesi'nde 'Türkiye'de hakem komiteleri sürekli değişiyor, tutarlılık göremiyoruz' deniyordu. Artık aynı isimler hakem komitesinde uzun süre çalışıyor. Asıl önemli olan bu isimleri bir arada tutmak.

Eylül 2010'da UEFA'da 'Hakem Uzmanlığı Ofisi' oluşturuldu. Bu program çerçevesinde çeşitli ülkelerden eğitim için hakemler geliyor. Burada hakemlere UEFA talimatları doğrultusunda eğitimler veriyoruz. Türkiye'de de genç hakemlere eğitimler verilmeye başlandı. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu sayede genç hakemleri daha erken tanıma fırsatı buluyoruz. Bu eğitimler çerçevesinde Türk hakemliğinin geleceği çok parlak olacaktır.”
Uilenberg, bir soru üzerine, “Cüneyt Çakır UEFA'da yarı final maçı yönetti. Ayrıca Şampiyonlar Ligi maçında görev aldı. Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya ve Bülent Yıldırım da gelecek vadeden bizim çok önemsediğimiz oyuncular” görüşünü bildirdi.

“Türk futbolu artık dünyada tanınıyor. Hatta Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş son şampiyon Bursaspor bile her yerde biliniyor. Buna rağmen dünya coğrafyasında bile bulamayacağımız çok küçük ülkelerin hakemleri önemli turnuvalarda maç yönetirken Türk hakemleri neden buralarda yer almıyor” sorusunu ise Uilenberg, şöyle yanıtladı:

“Ben de Türkiye'ye ilk geldiğimde 'bu kadar büyük bir ülkenin neden büyük turnuvalarda hakemi yok' diye sordum kendime. Ben Türk hakemlerine, 'eğer siz Fenerbahçe-Galatasaray maçlarını yönetiyorsanız dünyada bütün maçları yönetebilirsiniz' diyorum. Ben de 'Türk hakemliğini en üst seviyeye çıkarmalıyız' diyorum, ama bu adım adım gerçekleşecek bir şey. Bir anda bunu başaramazsınız. Bunun için yeni bir hakem grubu, hakem takımı yetiştirmemiz gerekiyor. Yeni jenerasyon yetiştirmemiz ve bunların içinde tutarlılığı sağlamamız gerekiyor. Ben de Türk hakemlerinin en iyi maçlarda görev alması gerektiğini düşünüyorum.”

Uilenberg, “Hakem kararlarında standart yok. Bu sizce baskıdan mı kaynaklanıyor, eleştiri korkusu mu, yetenek sorunu mu” sorusunu ise “Avrupa'da da aynı sorunlar konuşuluyor. Ancak hakem hatalarında hakemin aldığı yer, açısı da önemli rol oynuyor. Zaman zaman şanssızlık, zaman zaman da kalite yetersizliği ön plana çıkıyor. Bu konuda tam bir standart yakalanacağı yönünde yüzde yüz garanti veremeyiz. Futbolda her zaman tartışılacak kararlar olacaktır” diye cevapladı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz