Gündem Haberleri

  Fazla uyumanın bir zararı var mı?

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Fazla uyumanın zararları var mı? Fazla uyursak ne olur? Fazla uyursak sağlığımız nasıl etkilenir? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  İnsanlar için en sağlıklı uykunun 8 saat olduğu söylenir. Ama bu doğru değil çünkü sağlıklı uyku süresi bireyler için farklılık gösterebiliyor. Bazı insanlar için en sağlıklısı 8 saatlik bir uyku olsa da, örneğin 4 saat gibi daha az bir süreyle veya 10 saatlik bir uykuyla daha zinde olanlar da var. Yani sağlıklı uyku süresi için belirli bir ölçüt yok. Dolayısıyla tam olarak kaç saatlik bir süreçten sonrasının fazla uyku sayılabileceğini de söyleyemeyiz. Üstelik tek bir insanda bile yorgunluk ve stres gibi faktörlere bağlı olarak ihtiyaç duyulan uyku süresinin değişim gösterdiğini biliyoruz. Ama tüm bunların ötesinde, 12 saati aşan aşırı bir uyku süresinden bahsediyorsak, evet, bunun bazı negatif sonuçları olabilir.

  Her şeyden önce aşırı uzun bir uyku genelde depresyon nedeniyle oluşuyor. Zinde ve sağlıklı bir bedene sahip olanlar, ihtiyaçları olandan daha uzun bir süre uyuyamıyorlar. Ama bunların yanı sıra, yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki; uzunca bir dönem boyunca aşırı uyumak, şeker hastalığı ve obezite riskini de artırıyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı