« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fazla söze gerek yok

Hürriyet, Fatih Terim’e sordu: “Ali Sami Yen Stadı tarih oluyor. Ne düşünüyorsunuz?”

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

‘Duygularımı, G.Saray tribünlerinden yükselen o tezahürat anlatıyor.’

4 sene üst üste şampiyon olduk. Avrupa’nın kralı olduk.
Gerçekleri tarih yazar. Tarihi de Galatasaray.

Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. Biz de o statta tarih yazdık.

KAPILARINI 20 Aralık 1964’te Türkiye ile Bulgaristan arasında oynanan özel milli maçla açan Ali Sami Yen Stadı,  bu akşam Galatasaray’a son kez ev sahipliği yapacak.  Sarı kırmızılı futbolcular, 47 yıldır büyük başarıların yaşandığı bu statta son kez maç izleyecekler, futbolcular bu tarihi stadın çimlerine son kez ayak basacaklar. G.Saray,  saat 21.30’da oynanacak Beypazarı Şekerspor kupa maçından sonra, yeni adresi olan Türk Telekom Arena’ya gidecek.
Bu gece kapılarını son kez açtıktan sonra sonsuza kadar kapatacak olan Ali Sami Yen Stadı’nda tarihi başarılara tanıklık eden ve bu başarılarda bizzat katkıları bulunan G.Saraylılara, başkanlarına, eski teknik direktörlere ve şampiyonluk ve kupalar kazanan futbolculara neler hissettiklerini sorduk.
Tribünlerin sesine kulak verin
En anlamlı yanıtı, G.Saray’la tarihi başarılara imza atan Fatih Terim verdi. İmparator, “Ali Sami Yen Stadı, bu akşam oynanacak kupa maçından sonra tarih oluyor. Ne düşünüyorsunuz?” sorumuza şu karşılığı verdi: “ Ne hissettiğimi, duygularımı esasında zaman zaman G.Saray tribünlerinden yükselen ve yapılan o tezahürat anlatıyor. Fazla söze gerek yok. 4 sene üst üste şampiyon olduk. Avrupa’nın kralı olduk. Gerçekleri tarih yazar. Tarihi de Galatasaray…”
Futbolumuzun dönüm noktası
Ve Mustafa Denizli... G.Saray’ı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı final oynatan hoca... Üç büyük kulüple şampiyonluk kazanan tek teknik adam olan Denizli, 3-0 kaybettikleri maçın rövanşında 5-0 kazandıkları Neuchatel Xamax maçını örnek gösterdi ve, “O maç Türk futbolunun dönüm noktasıdır. Her şey Neuchatel maçıyla değişti. Ali Sami Yen’de kazandığımız bu maçı unatamam” dedi.
Ali Sami Yen Stadı ile ilgili diğer görüşler şöyle...

Faruk SÜREN (G.Saray Kulübü Eski Başkanı): Orası bir mabet

Orası G.Saray için kelimelerle tarif edilemeyecek kadar kutsal bir mabet.  Elbette duygulanacağız. Bir sürü anım var. 5-0’lık Neuchatel maçı ve 1999-2000’deki Milan’a atılan üçüncü gol unutulamaz. Çok farklı yeri var bunların.

Alp YALMAN (G.Saray Kulübü Eski Başkanı): Neşe ve hüzün

Buruk bir duygu. Acı, tatlı birçok hatıralar yaşanan o stada veda ediyoruz. Ona karşılıkta inşallah çok daha iyi bir arenaya geçiyoruz. Umarım orada da tarihler yazılır. Nostaljk hüzün ve yeni stadın ümidi karışık bir duygu.

Bülent Korkmaz (G.Saray’ın eski kaptanı): Çaresi yok

Oranın her yerinde anım var.  Zaferlerin efsanelerin yazıldığı bir stat. Başka da çare yok. Yıkılacak olmasına çok üzülüyorum açıkçası. Otobüsle geldiğimiz zaman inip soyunma odasına gidene kadar o bölgeyi hiç unutamam.

Okan BURUK (G.Saraylı eski futbolcu): Yeri farklı

Ali Sami Yen her G.Saraylı için farklı bir yere sahip. Çünkü orada Türk futbolunun en güzel ve en başarılı günleri yaşandı. Her zaman bizde farklı bir yeri olacak.

İŞTE VEDA PROGRAMI

11.00: G.Saraylı eski futbolcular Mecidiyeköy GS Store’da anılarını anlatıp, imza dağıtacak.
18.15-19.15: Başkan Adnan Polat ve eski başkan Alp Yalman’ın kaptan olarak çıkacağı maç
19.15-20.00: Lazer şov ve dans gösterisi
19.15: Sarı kırmızılı futbolcular Florya’dan Ali Sami Yen’e hareket edecek
20.00-20.40: Stat içi dev ekranda balon, bayrak, müzik yayınları ve konuşmacıların söylemleri
20.40-21.30: İki takım futbolcuları ısınacak
21.30-23.15: Galatasaray-Beypazarı Şekerspor karşılaşması
23.25-23.45: Kapanış şarkıları, maç sonrası G.Saray taraftarına sürprizler...


Bunları da Beğenebilirsiniz