Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fazla narkoz 2 çocuğu komaya soktu

  DHA
  10 Şubat 2011 - 09:34Son Güncelleme : 10 Şubat 2011 - 09:34

  Konya'da, özel bir hastanede geniz eti ve bademcik ameliyatı olduktan 10 dakika sonra nefes almakta zorlanarak vücudu şişen 7 yaşındaki Yusuf Nurulgür ile yine aynı hastanede geniz eti ve bademcik ameliyatı yapılacağı sırada narkoz verildikten sonra aynı sorunları yaşayan 9 yaşındaki Osman Nuri Uğurlu komaya girdi.

  Bunun üzerine devlet hastanesinden çağırılan doktor, nefes almakta zorlanan ve vücutları şişen iki çocuğa müdahale etti. Daha sonra çocuklar Konya Numune Hastanesi Reaminasyon Ünitesi'nde tedavi altına alındı. Aileleri, hastane hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Hastane yetkilileri ise olayın neden kaynaklarını bilmediklerini ve araştırma yaptıklarını bildirdi. Çocukların durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

  Olay Konya'da özel bir hastanede meydana geldi. İlköğretim birinci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Yusuf Nurulgür, dün saat 13.30'da sıralarında Uzman Doktor K.Ç. tarafından geniz eti ve bademcik ameliyatı oldu. Yaklaşık 20 dakika süren ameliyatın ardından dinlenme odasına alındıktan 10 dakika sonra solunum sıkıntısı çeken Yusuf Nurulgür'ün vücudu şişmeye başladı. Oğlunun yanında bulunan baba Hüseyin Nurulgür (33), hemen kucağına alarak doktorların yanına götürdü. Doktorlar tarafından nefes borusuna tüp konan Yusuf Nurul Gür tekrar ameliyathaneye alınarak müdehale edilmeye başlandı.Anestezi yapılınca fenalaştıKüçük çocuğa hastanedeki diğer doktorlar tarafından müdahale edilirken, Dr. K.Ç. ve beraberindeki ekip saat 14.00 sıralarında bu kez 9 yaşındaki Osman Nuri Uğurlu'yu geniz eti ve bademcik ameliyatı yapmak için ameliyathaneye aldı.

  Operasyondan önce narkoz verilen Uğurlu da birden fenalaştı. Nefes almakta zorlanan ve vücudu şişmeye başlayan Osman Nuri Uğurlu da komaya girdi.Ciğerlerindeki hava boşaltıldıBunun üzerine hastane yetkilileri, Konya Numune Hastanesi Gögüs Cerrahisi Bölümü'nde görevli Uzman Doktor Murat Öncel özel hastaneye çağırdı. Ambulansla hastaneye gelen Öncel, çocukların akciğerlerine yoğun bir şekilde dışardan hava basıncı geldiğini için ve bunun sonucunda akciğerin büzüşerek işlevini kaybettiğini tespit etti.Vücutlarına delik açılıp takılan tüple akciğerin etrafındaki hava dışarıya boşaltılan çocuklar ambulanslarla Konya Numune Hastanesi Reanimasyon Ünitesine sevk edilerek tedavi altına alındı.

  Yüksek dozda anestezi mi verildi

  Yusuf Nurul Gür'ün babası Hüseyin Nurul Gür, "Biz bademcik ameliyatı için sabah hastaneye gittik. Saat 13.30'da oğlum ameliyat oldu. Saat 13.50'de de ameliyat bitti ve Yusuf'u özel bir odaya aldılar. Çocuk yattığı yerde bir anda şişmeye başladı. Acil bir şekilde doktora geri götürdüm. Orada müdahale etmeye çalıştılar fakat hastanede göğüs doktoru yoktu. Göğüs cerrahı aramaya başladılar. Saat 16.30'da doktor bulundu. Devlet Hastanesi'nden göğüs cerrahı geldi. Hava alabilmesi için karnıdı deldiler, tüp taktılar ardından da Konya Numune Hastanesi'ne götürüldü. Devlet hastanesinden gelen göğüs cerrahı, bana herhangi bir bilgi vermedi. Fakat oğlumu bademcik ameliyatı yapan doktor, bu durumun neden kaynaklandığını anlamadını ve bilmediğini söyledi. Hastanede ihmaller zinciri var. Oğluma yüksek dozda anestezi verildiğine inanıyorum. Bununla ilgili hastane hakkında dava açacağım" diye konuştu.

  Osman Nuri Uğurlu'nun babası Ali İhsan Uğurlu (32) da sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.Hastane: "Araştırıyoruz"Hastanedeki bademcik ve geniz eti ameliyatlarının durdurulduğunu belirten özel hastanenin başhekimi Opr. Doktor Sabahattin Yücetaş, "Bilinmeyen bir nedenle bu olay gerçekleşti. Sebebini bizde araştırıyoruz. Ölümcül bir risk taşımıyor. Her ihtimale karşılık ameliyathanede bulunan cihazların kontrollerini yapacağız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı