Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fazla C vitamini kanser yapıyor

  Hürriyet Haber
  10 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Nisan 1998 - 00:01

  Her derde deva olarak bilinen C vitamininin sandığımız kadar masum olmadığı ve aşırı dozda alınması halinde, insan sağlığını olumsuz etkileyebileceği saptandı. İngiltere'deki Leicester Üniversitesi'nden bir araştırma grubu, aşırı dozda C vitamini alınmasının kanser ya da mafsal romatizmasına yol açabileceğini buldu.

  İlginç araştırma Nature dergisinin dünkü sayısında yer aldı. Profesör Joseph Lunec'in önderliğindeki araştırma ekibi 30 kişiye 6 hafta boyunca günde 500 miligram C vitamini ya da diğer adıyla askorbik asit verdi. Söz konusu miktar, genelde önerilen dozun 8 katından da fazlaydı. Daha sonra deneklerin kan testlerinde, yüksek dozdaki C vitamininin anti-kanser özelliklerini etkisizleştirebildiği, koruyucu niteliğinden ziyade zarar verebileceğinin görüldüğü ifade edildi. Profesör Lunec, yaptıkları testlerde aşırı C vitamininin DNA yapısında tahrip edici rol oynayabildiğini gösterdiğini de söyledi.

  Daha çok kış aylarında soğuktan korunma amacıyla kullanılan C vitamini, insanın bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynuyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı