Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fazilet hemen çark etti...

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.09.1998 - 00:01

  FP, Genel Başkan Recai Kutan'ın önceki gün TÜSİAD ziyareti sırasında sürpriz bir biçimde yaptığı, ‘İki seçimi ayırmayı müzakereye hazırız’ çıkışından, dün çark etti. FP Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener, Kutan'ın, ‘Müzakereye hazırız’ sözüyle seçimlerin ertelenmesini değil, öne çekilmesini kastettiğini söyledi. Şener, FP olarak seçimlerin ertelenmesine kesinlikle karşı olduklarını da bildirdi.

  Şener, partinin ağır toplarından Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile dün düzenlediği basın toplantısında, Kutan'ın TÜSİAD'daki sözlerinden ‘Seçimler ertelenmeli’ anlamının çıkarılamayacağını söyledi. Kutan'ın bu konuşmasıyla, partiler arasında diyaloğa gereksinim olduğunu söylediğini savunan Şener, şöyle konuştu:

  ‘‘Biz FP olarak her zaman diyaloğa açığız. Seçim sisteminin yanı sıra seçim tarihi konusunda da istenirse diyaloğa gireriz. Ama bu, seçimlerin ertelenmesi anlamında değildir. Bizimle diyaloğa geçtiklerinde, seçimlerin ertelenmemesi konusundaki görüşlerimizi kendilerine aktarır ve sonuçta da bu konudaki tartışmalara bir son veririz.’’

  Genel seçimlerin 18 Nisan'dan sonraki bir tarihe ertelenmesine kesinlikle karşı olduklarını, bu yönde getirilecek bir öneriye de ret oyu vereceklerini söyleyen Şener, ‘‘Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de parlamento hiç bir zaman aldığı bir kararı kısa bir süre sonra değiştirmemiştir. Parlamentoyu bu hale düşürmeye, önce karar alıp sonra vazgeçtik diyerek halkla alay etmeye kimsenin hakkı yok’’ diye konuştu.

  Şener, seçimlerin ertelenmesinin Türkiye'nin sorunlarını daha da derinleştirip, çözülemez hale getireceğini de savundu ve ‘‘Türkiye için en zararlı, tehlikeli olay seçimlerin ertelenmesidir’’ dedi. Şener, ‘‘Biz, seçimler 18 Nisan'dan önce olabilir diyoruz, ama ertelenmesine kesinlikle karşıyız. Müzakereye hazırız sözü de bu konudaki yanlış tartışmayı ortadan kaldırmaya yöneliktir’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı