Dünya Haberleri

  FAZ: Merkel seçilecek çünkü Türkiye karşıtı

  Frankfurt
  08.09.2005 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi, Almanların yüzde 70’inin Türkleri istemediğini, Angela Merkel’in de vergi ve sağlık politikaları nedeniyle değil Türklerle ilgili politikası yüzünden seçim kazanacağını iddia etti.

  FAZ’da "Merkel’i ’Türkiye Politikası’ Koruyor" başlıklı bir yorum yayımlandı.

   

  Angela Merkel’in bu seçimden kendisinin galip çıkacağına çok emin olduğunu belirten FAZ, "Merkel’in kendisine ve partisine bu güveninin nedeni sadece, Almanların değişime olan özlemleri değil. Merkel’in Türkiye’nin AB’ye girmesine ilişkin aldığı tavır da bunda belirleyici oluyor. Alman halkının yüzde 70’i Türkiye’nin AB’ye üye olmasını istemiyor" ifadesine yer verdi.

    

  Merkel’in Türkiye için imtiyazlı ortaklık formülünü ortaya attığını kaydeden Frankfurter Allgemeine Zeitung, "İşte bu nedenle Merkel seçilecek. Merkel, vergi ve sağlık sisteminde yapmayı planladığı reformlar yüzünden değil, Türkiye’nin AB’ye girişini veto edeceklerini söylediği için seçilecek. Birçok seçmen ondan taraf olacak, kafalarındaki diğer soruları önemsemeyecek" görüşünü savundu.

   

  Gazete yorumunu, "Başbakan adayı Angela Merkel’in başka konularla ilgilenmesine gerek yok. Türkiye politikası onu güç kaybından koruyor" diye bitirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı