Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fay hattındaki 15 ev yıkılacak

  Vehbi SARIHAN/SARIGÖL (Manisa), (DHA)
  11 Mayıs 2011 - 11:24Son Güncelleme : 11 Mayıs 2011 - 11:24

  MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi Kaymakamı Adem Uslu, fay fattının üzerinde olduğu belirlenen 15 evin acilen yıkılması gerektiğini söyledi. Uslu, vatandaşlara evlerinden çıkmaları için yazı gönderdiklerini, konutların yıkımı için de ödenek beklediklerini kaydetti.

  Kaymakam Uslu yaptığı açıklamada, 2010 yılı içinde ilçeden geçen 3.5 kilometre uzunluğundaki fay hattının bulunduğu bölgede Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü uzman ekiplerinin üç kez inceleme yaptığını hatırlattı. İncelemelerin ardından 125 ev ve işyerinin afet kapsamına alınmasının kararlaştırıldığını kaydeden Uslu, dokuz konutun sahipleri tarafından boşaltıldığını söyledi. Fay hattında sürekli hareketlilik yaşandığını bildiren Uslu, "Şu an acilen 15 evin derhal yıkılması gerekmektedir. Konutların yıkımı için 265 bin lira ödenek istedik. Ödenek beklenmektedir" dedi.

  Vatandaşlara evlerinden çıkmaları için yazı gönderdiklerini belirten Adem Uslu, TOKİ’nin fay hattından zarar gören hak sahipleri için 81 konut inşaa etmesinin kararının da çıktığını dile getirdi. Bu konutlar için arsa yerinin de belli olduğunu ifade eden Uslu, "TOKİ’nin yapacağı konutlar için 5 milyon 300 bira ödenek çıkarıldı. Bu ayın sonuna kadar temeli atılacak. Konutlar 85 metrekare olacak" diye konuştu.

  Kaymakam Adem Uslu, öte yandan ilerdeki dönemde hak sahipleri için belediyenin belirleyeceği yerde 20 işyerinin yapılacağını söyledi. Uslu, "Konutlar için hak sahiplerine 33 bin lira kredi verilecek ve ilk iki yılı ödemesiz 20 yıl sıfır faizli olacak. İşyeri için 12 bin lira kredi verilecek ve beş yılda yüzde 4 faizli olacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı