‘Faturasız halı yakar, biz kurtarırız’ çetesi kurmuşlar

Toygun ATİLLA/İSTANBUL
29.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.10.2011 - 01:23

Türkiye’de tatil yapıp dönen 100 kadar turisti, “Maliye faturasız halı ve hediyelik eşya aldığınızı tespit etti. Eğer 3 bin Euro gönderirseniz ceza almazsınız” diye tehdit ederek dolandıran 40 kişilik çete yakalandı.

TÜRKİYE’ye tatil yapmak için gelen 100 dolayında turist, inanılmaz bir yöntemle dolandırıldı. Interpol kanalı ile çeşitli ülke vatandaşlarının Türkiye’deki bir çete tarafından dolandırıldığı bilgisinin ulaşması üzerine polis çalışma başlattı.

Gözaltına alınırsınız

Polisin yaptığı tespitlere göre, dolandırıcılık çetesi İstanbul Kapalıçarşı civarı ile tatil bölgeleri Antalya, Bodrum, Kuşadası, Kemer ve Çeşme’de takibe aldığı turistlerin kredi kartı ve kimlik bilgilerine ulaşıyordu. Çete, telefon numaraları ve kimlik bilgilerine sahip olduğu turistleri ilerleyen günlerde telefonla arayarak, “Siz Türkiye tatili sırasında halı ve bazı hediyelik eşya almışsınız. Bu alışverişte fatura kullanmamışsınız. Maliye bunu tespit etti. Ceza almamak ve gözaltına alınmamanız için 3 bin Euro göndermeniz gerekiyor” diyordu.

Bu yöntemle korkuttukları turistlerin, kendilerine verilen banka hesaplarına 3’er bin Euro gönderdiği belirlendi. Çete üyelerinin hedefine aldığı turistleri, kendilerini Mali polis, savcı ve soruşturmacı olarak tanıtarak dolandırıcılık olayını gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

Çağrı merkezi de kurmuşlar

Profesyonel şekilde çalışan çetenin dolandırıcılık için bir de çağrı merkezi kurduğu belirlendi. Aralarında Alman, İngiliz, İspanyol ve Hollandalı turistlerin de bulunduğu çok sayıdaki turisti dolandıran çetenin yöntemlerini çözen polis İstanbul başta olmak üzere 5 ilde operasyon başlattı. Eş zamanlı olarak yürütülen operasyonlarda 40 kişi gözaltına alındı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı