Gündem Haberleri

  Faturası 1 milyar dolar

  Reuters
  02.01.2011 - 09:38 | Son Güncelleme:

  ABD’nin kuzeydoğusundaki eyaletleri etkisi altına alan kar fırtınası, tüketicilerin alışveriş merkezlerine gidişlerini engelleyerek, yılın en hareketli geçmesi beklenen döneminde perakende şirketlerinin 1 milyar dolar zarar etmesine neden oldu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                     

     

  Piyasa araştırma şirketi ShopperTrack’in verilerine göre, kar fırtınasının New York’taki uçuşları ertelemesi ve yaşamı felç etmesiyle birlikte, Noel sonrasında tüketicilerin hareketlilikleri beklentilerin yüzde 11.2 altında oldu.            

   

  Şirket, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan tatil dönemindeki toplam satışların Noel öncesi hız kazanan satışlardan dolayı beklentilerin yüzde 4 üzerinde geldiğini açıkladı.

   

  ShopperTrack aynı zamanda, tüketicilerin kar fırtınası devam ettiği için önümüzdeki dönemde de evlerinden çıkmayacağını belirtti.

   

  Şirketin kurucuları arasında yer alan Bill Martin, “Her ne kadar bu haftanın ardından tüketicilerin yavaş yavaş evlerinden çıkacaklarına inanıyoruz ve Aralık’taki satışların arttığını ve sezondaki toplam satışları arttığını göreceğiz” dedi.

   

  Diğer analistlerde, kar kalınlığının Central Park’ta 50 cm’ye kadar ulaşmasına neden olan kötü hava koşullarının, tatil sezonu satışlarına çok fazla etki etmeyeceğini inanıyor.

   

  Reuters’a konuşan Uluslararası Alışveriş Merkezleri Komitesi Başkanı Michael Niemira, kar fırtınasının Aralık ayı satışlarında yüzde 0.5’lik bir düşüş yaratacağını, Ocak ayındaysa tüketicilerin yeniden harcama yapmaya başlayacaklarını açıkladı.

   

  Diğer yandan birçok analist ve araştırma şirketi, bu yıl ABD’deki tatil sezonundaki satışların 2009’dan çok daha iyi olmasını bekliyor.

   

  ABD Ulusal Perakendeciler Federasyonu, geçen yıl yüzde 0.4’lük yaşanan artışa kıyasla bu yıl satışlarda yüzde 3.3’lük artış beklediklerini ifade etti.

   

  Araştırma şirketi comScore’a göre, ABD’de internet üzerinde yapılan satışlar 1 Kasım 26 Aralık tarihleri arasında, yüzde 13 artarak, rekor sayılabilecek bir miktara, 30.8 milyar dolara ulaştı.

   

  *Bu yazı Reuters’ta “Blizzard delays $1 billion in holiday sales” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı