Ege Haberleri

  Fatura eski yönetime

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tahtalı Barajı yöresindeki belediye başkanları, yaşanan olumsuzlukların Büyükşehir Belediyesi ve İZSU eski yöneticilerinden kaynaklandığını ileri sürdü.

  İZMİR'in içme suyunu 20 yıl karşılayacak kapasiteye sahip Tahtalı Barajı Havzası'nda yıllardır çözülemeyen temizlik, altyapı, kamulaştırma ve yıkımla ilgili sorunların Büyükşehir Belediyesi ve İZSU'nun eski yöneticilerinden kaynaklandığı iddia edildi.

  TAHTALI Havzası ve Çevresi Belediyeler Birliği ile Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, Sarnıç, Oğlanağası, Görece, Tekeli ve Değirmendere belediye başkanları adına açıklama yaptı.

  ÖZGÜN, 1992'de uygulanmaya başlanan Havza Koruma Yönetmeliği'nin o dönemin teknolojisi, bilim mantığı ve siyasi iradesi doğrultusunda oluşturulduğunu, ancak sorun ve sorumlularlara karşı yeterince duyarlı yaklaşılmadığını belirtti.

  Yanlış yapılmasın

  ESKİ dönemlerde Büyükşehir Belediyesi'nden havzanın temiz tutulmasına yönelik, burada yaşayanlara baskı dışında, bir şey sunulmadığını söyleyen Özgün, ‘‘Yanlış yönetmelik, mevzuat ve uygulamaların sonuçlarını yaşamak istemiyoruz’’ dedi.

  İZSU bürokratlarının emirlere göre hareket ettiğini belirten Özgün, ancak üst düzey yöneticilerin, ‘‘Altyapıya harcanacak para ve mesaiden kaçıp, üst yapıyı ve yaşayanları zaptı-rapt altına alalım’’ mantığı ile hareket ettiğini belirtti.

  İZSU Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ayata ise, ‘‘Türkiye'de ilk kez burada yerel yönetimlerin de işbirliği içinde olduğu bilim kurulu uygulaması yapılacak. Devlet maddi açıdan bu projeyi desteklemeli’’ dedi. Utku BOLULU / İZMİR

  İŞTE İDDİALAR

  Havzanın altyapısı bitmeden barajda su toplandı. İzmir'e su verildi.

  DSİ'nin gerek olmadığını bildirmesine karşın, dereler için 400 metrelik koruma alanları belirlendi.

  Havzanın korunması için tarım ve sanayi kısıtlanırken, burada yaşayanları yönlendirici proje geliştirilmedi.

  Eski işyerleri kirletici özelliğinden dolayı değil, nüfus kaydındaki bazı eksiklikler ve mevzuattan kaynaklanan nedenlerle kapatılmak isteniyor.

  İzmir'in içme suyunun temiz kalması için yapılan altyapının büyük bir bölümünün bedeli Menderes'in İller Bankası payından kesiliyor.

  KURULA DESTEK

  TAHTALI yöresi belediye başkanları, havzada kalması sakıncalı olmayan konut ve sanayi tesislerini belirlemek için oluşturulacak Yüksek Bilim Kurulu'na destek verdi. Başkanlar, uygulanmakta olan Havza Koruma Yönetmeliği'nin orta ve uzun süreçte sonuç vermeyeceğinin görülerek, hukuk ve bilimin öngördüğü doğrultuda havzanın kurtulacağını açıkladı. Dokuz Eylül ve Ege üniversiteleriyle Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyelerinden oluşturulacak kurul kısa zamanda çalışmalarına başlacak.

  Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün (Üstte sağda) ve Sarnıç Belediye Başkanı Şeref Bozkurt , Tahtalı'nın sorunlarına bilim kurulunun çözüm bulacağını söylediler. İZSU Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ayata,(yanda) yerel yönetimler ile işbirliği ve devletin desteği ile sorunlara çare bulacaklarını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı