Gündem Haberleri

  Fatmir Seydiu, Kosova Başkanı oldu

  A.A.
  10.02.2006 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Kosova meclisinde üçüncü tur gizli oylamanın sonunda, Kosova Demokratik Birliği (LDK) adayı Dr. Fatmir Seydiu, oy çoğunluğuyla Kosova Başkanı seçildi.

  LDK Genel Sekreteri ve Kosova Meclisi Başkanlık Kurulu üyesi Dr. Fatmir Seydiu, tek aday olarak yapılan gizli oylamanın ilk iki turunda gerekli 81 oyu toplayamadığı için üçüncü turda, salt çoğunluğun gerektirdiği 61'in üzerinde 80 oyla Kosova Başkanı oldu. Gizli oylamaya 109 milletvekili katıldı. Bunlardan, 80'i “evet”, 12'si “hayır” ve 17'si “geçersiz” oy kullandı.

  Kosova meclisinde 8 sandalyeye sahip Kosova ve Metohiya için Sırp Listesi (SLKM) milletvekillerinin çoğu, Kosova Başkanı'nın seçimine katılmadı. Meclisteki 120 sandalyeyi, 6 siyasi grup paylaşıyor. Kosova Demokratik Birliği (LDK) adayı Dr. Fatmir Seydiu, iktidar ortakları Kosova Refah İttifakı (AAK) ve Türk ve Boşnak siyasi partilerin oluşturdukları “G-6 artı” grubunun yanı sıra ORA Partisi'nin oylarıyla seçildi.

  Dr. Fatmir Seydiu, Başkan seçilmesinden sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, şunları söyledi: “Kosova'nın tarihi Başkanı Dr. İbrahim Rugova'nın ardından böyle bir göreve seçilmem, benim için büyük bir şereftir. Kosova Başkanı olarak, bütün kurumlarla ve siyasi temsilcilerle etnik topluluklarla Kosova'nın gelişmesi ve ilerlemesi, bağımsız egemen olması için işbirliği yapacağım.”

  ABD ve AB, Temas Grubu ile barışçıl bir Kosova'nın oluşması için işbirliğini pekiştireceğini belirten Seydiu, “Kosova'nın AB ve Avro-Atlantik kurumlarla bütünleşmesi için çaba harcayacağım” dedi. Seydiu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Demokratik bir Kosova'nın yaratılması için Sırpları da işbirliğine, Kosova kurumlarına katılmaya çağırıyorum. Kosova Başkanı olarak, Rugova'nın dilediği şekilde Müzakere Grubu'nu birlik içinde yöneterek, BM Genel Sekreteri özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin başkanlığındaki Kosova'nın nihai statüsü müzakerelerinin başarıyla sonuçlanmasına katkıda bulunacağım.”

  Kosova'nın yeni Başkanı Dr. Fatmir Seydiu'ya adaylığı sırasında, UNMİK Başkanı Petersen, AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Komiseri ve Amerikalı yetkili Philip Goldberg'den destek gelmişti.

  KOSOVA BAŞKANI'NIN ÖZGEÇMİŞİ

  Priştine'nin 30 kilometre doğusundaki Poduyeva belediyesine bağlı Pakaştiça köyünde 1951 yılında dünyaya gelen Dr. Fatmir Seydiu, evli ve üç çocuk babası.

  Siyaset bilimi doktorası bulunan Seydiu, Priştine Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyordu.
  Kosova Başkanı Dr. Fatmir Seydiu, Fransızca ve İngilizce biliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı