"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Fatma Şahin’in Davos çıkarması önemli

DAVOS vakti geldi.

Dünya Ekonomik Forumu’na bu yıl Türkiye’den Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı ve baş müzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katılıyor.
Ali Babacan ile Egemen Bağış’ın programları oldukça yoğun.
Ekonomik kriz kıskacındaki Avrupa’nın geleceğinin ele alınacağı DEF oturumlarının hemen hemen tümünde Egemen Bağış var.
İlk kez Türkiye’den bir kadın bakan sıfatıyla katılacak olan Fatma Şahin ise “Cinsiyet Dinamikleri ? Fırsat Eşitliği’ne Sistematik Bakış” oturumunun konuşmacılarından.
Güler Sabancı, Muhtar Kent, BM Kadın Örgütü Başkanı Michelle Bachelet’in de panelistler arasında olduğu oturumda Fatma Şahin, Türkiye’de fırsat eşitliği konusunda neler yapıldığını anlatacak.
Şahin ayrıca küresel istihdam sorunuyla ilgili bir oturuma da katılacak.
Ancak benim gözümde, bu oturumlardan ziyade Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’in Davos ziyaretini en önemli kılan şey Türkiye’nin sürekli en “kötü karneyi” aldığı “Cinsiyet Uçurumu Raporu”nu hazırlayan ekiple bir araya gelecek olması.

ELDEKİ VERİLER KARŞILAŞTIRILACAK

Raporun ilk yayınlandığı 2005 yılından beri Türkiye son sıralardaki yerini hep korudu.
DEF’in Türkiye açısından utanç verici “Cinsiyet Uçurumu Raporu”nu kadından sorumlu bakanlarımız Güldal Akşit, Nimet Çubukçu, Selma Aliye Kavaf, Fatma Şahin’e hep sorduk.
DEF’in elindeki verilerin eski olduğu yanıtlarını aldık hep.
“Türkiye’nin bu sonuçlara itirazı varsa elindeki doğru verileri DEF’e iletsin. Raporu hazırlayan ekiple verileri karşılaştırsın” dedik.
Kavaf, tam iki yıl önce KAGİDER’de katıldığı bir toplantıda bunun yapılacağını vaat etmişti.
Nihayet Fatma Şahin bu konuda inisiyatifi ele aldı.
DEF’in “Cinsiyet Raporu”nu hazırlayan ekiple diyalog eğer varsa bazı yanlışların düzeltilmesine yardımcı olacaktır.
Bundan sonra DEF’in yayınlayacağı “Cinsiyet Uçurumu” raporunda umarım Burkina Faso, İran gibi ülkelerden geriye düşmeyiz.

DAVOS’TA GENÇ BİR KADIN GİRİŞİMCİ

Dünya Ekonomik Forumu’na bu yıl iş dünyasından eski yıllara göre fazla ilgi olmadığını katılımcı listesine bakınca fark ettim.
Hüsnü Özyeğin örneğin katılmayacağını çok önceden söylemişti.
Bu yıl Türkiye’den katımcılar arasında Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Ergun Özen, Agah Uğur, Hanzade Doğan Boyner, Begümhan Doğan Faralyalı, İdil Yiğitbaşı gibi isimler var.
Türkiye’den bir başka isim ise hazır giyim e-ticaret sitesi Trendyol.com’un kurucu ortaklarından ve CEO’su Demet Mutlu.
Fortune Dergisi’nin “Dünyanın en güçlü 10 kadın girişimci” arasında gösterdiği Demet Mutlu’nun henüz iki yılını bile doldurmayan sitesi ayda 12 milyon ziyaretçi çekiyor.
Demet Mutlu’nun bu başarısı DEF organizatörlerinin gözünden kaçmamış olmalı.
Bu arada bu yıl Davos’a gelen üç bakan önümüzdeki cuma gecesi İstanbul’da haziran ayında yapılacak Dünya Ekonomik Forumu’nun tanıtım gecesinde bir araya gelecek.
DEF çevrelerinden aldığım bilgiye göre, İstanbul tanıtım gecesine talep hayli fazla ve 90 kadar küresel şirketin CEO’su yerlerini ayırtmış.

Sarıgül en başarılı belediye başkanı

PAZAR Günü Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin 156. kuruluş yıldönümünü kutladık.
Plaketlerimizi aldık, yakalarımıza mor menekşelerimizi iliştirdik.
Yıllar sonra aynı sıraları paylaştığımız arkadaşlarla ve hayatta olan öğretmenlerle buluştuk.
NDS’nin yıldönümünde tanıdık iki konuşmacıya da kulak verdik.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Herve Magro.
Mükemmel denecek derecede Türkçe konuşan Magro, Ermeni tasarısının senatodan geçeceğinden hemen hemen emin olduğunu belirterek Fransız-Türk ilişkilerinin zor bir döneme girmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Fransız siyasilerin aldıkları akıl dışı kararlar nedeniyle Magro gibi ilişkilerin rayında devam etmesi için canla başla çalışan diplomatlar “ayıkla pirincin taşını” durumuyla karşı karşıya.
Nişantaşı’nı bu yıl yılbaşına hazırlarken Champs Elysees’den örnek aldığı belirten Mustafa Sarıgül ise ayaküstü sohbetimizde bir sevincini paylaştı.
Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin son olarak 16 büyükşehir ve ilçelerinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre en başarılı belediye başkanı yüzde 72.5 ile Mustafa Sarıgül.
X