« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fatih ve Bariç

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Birinci Lig'de şampiyonluk yarışı yapan iki büyük kulübümüz var. Bunların da iki antrenörü. Trabzonspor da bu yarışta var. Ama benim konum iki teknik adam,Fatih ve Bariç. G.Saray liglerin ilk yarısında çok şanssızdı. Çok beceriksizdi. İnanılmayacak goller kaçırdı. Defansta ve kalesinde gözle görmeden kabul edilemeyecek, düşünülemeyecek hatalı goller yedi. Ve tabii liderden 9 puan geriye düştü. Ben asla ümidimi kaybetmedim. Hatırlayın, ‘‘G.Saray bu yarıştan kopmayacak’’ dedim, ‘‘Şampiyon olacak, olmasa da final maçını oynayacak.’’ Ve Fatih'li G.Saray ikinci yarının başlamasıyla birlikte, rakiplerinin puan kaybetmelerini çok iyi değerlendirdi, 9 puanı kapattı, 1 puanla lider oldu. Bu büyük bir başarıydı.

Hep ne diyoruz, futbolda dün yok; bugün var, yarın var. Bugünü Fatih elindeki futbolcularla çok iyi değerlendirdi. Yalnız ligde değil kupada da. Trabzonspor gibi bir takımı 2-0 mağlubiyetten geri çevirdi. Bu kolay bir iş değil. Herkes futbolcuları övdü, taraftarı övdü. Fatih isminden şöyle bir bahsettiler o kadar. Oysa o maçta bütün riskleri üzerinde toplayan bir stratejiyle oynadı G.Saray ve 4-2 kazandı.

Gelelim bir başka maça, Beşiktaş karşılaşmasına. G.Saray maçı 3-2 kazandı. Tosunlar, Beşiktaş Teknik Direktörü Toshack'ı övdüler. Oysa, Beşiktaş ligde dördüncü olmanın yollarını arıyor. Fatih ve G.Saray ise şampiyonluğu kovalıyor. Fatih için tık yok. G.Saray şu anda kupa finalisti. Beşiktaş ile yüzde 50, yüzde 50 kupa şansı var. Liderden bir puan geride.

Son 7 maçta herşey olabilir. F.Bahçe'nin Kayserispor'a kendi sahasında yenildiğini unutmayalım. Hele Trabzonspor'un Dardanel'e 6 puan kaybettiğini hiç unutmayalım. G.Saray son maçta büyük hatası ile 2 puanı Gaziantep'te bıraktı. Bu ne demek? Daha lig köprüsünün altından çok sular, çok puanlar geçecek.

Gelelim Bariç'e. Bariç'in de elinde Türkiye'nin en iyi futbolcuları var. Rıdvan da yorumlarında benimle aynı fikirde. En azından süper bir kaleciye sahipler, Rüştü'ye. Rüştü biraz kalesinde dikkatli olsa, kendine çok güvenmese yediği gollerin yarısını kurtarır. Neyse bunu bir başka gün dertleşiriz.

F.Bahçe ve Bariç 9 puan öndeyken peşpeşe kaybettiği puanlarla ikinci duruma düştü. Ve Fatih Terim kadar eleştirilmedi. Kupada Trabzon'a elendi. Bariç atılan bir taşla düştü ve takım sahadan çekildi. Bariç'in yüzünden F.Bahçe gelecek yıl kupaya iştirak edemeyecek. Kimsede tıs yok. F.Bahçe maçlarını pek izleyemiyorum, ama yazılanları okuyorum. Bundan önce kazandığı maçlarda dahi takım hep eleştirildi. Ama Bariç'in dokunulmazlığı hep sürdü.

Biraz insaf etmek lazım. Fatih'li G.Saray Türkiye'nin en iyi futbolunu oynuyor diyoruz, takımın aldığı bir kötü neticede vur vurabildiğin kadar Fatih'e. Doğrusu Fatih çok sabırlıymış, onun yerinde başkası olsa çatlardı. Ama o, görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor ve yapıyor da. F.Bahçe son maçında süper oynamış, bir sporsever olarak alkışlıyorum. F.Bahçe'yi hep böyle görmek isterim.

Benim üstünde durmak istediğim konu şu: Peşin hükümlü olmayalım. Zira, yanıldığımız zaman komik durumlara düşüyoruz. Bariç ve takımı, Fatih Terim kadar olmasa da eleştirildi. Bugün lider ve haklı olarak alkışlanıyor. Beşiktaşlı taraftar ligdeki takımından memnun değil, ama Toshack'ı omuzlarında taşıyor. Aynı davranışı G.Saray Fatih'ten esirgiyor, bu neden? Fatih'e bir açığını buldu mu herkes veryansın ediyor. Ama başarısında herkes sus-pus. Bu neden?Bunları da Beğenebilirsiniz