Futbol Fatih Terim: Tedirgin oluyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatih Terim: Tedirgin oluyorum

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve futbolculardan Emre Belözoğlu, yarın İzlanda ile oynayacakları 2016 Avrupa Şampiyonası grup elemeleri ilk maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştular.

İlk olarak söz alan Milli futbolcu Emre Belözoğlu İzlanda karşılaşması ile ilgili, "Elemelere geçmiş iki turnuvaya katılamayan bir takım olarak başlıyoruz. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Danimarka maçı bizim için iyi bir prova oldu. Hocamız da bizi İzlanda karşılaşmasına çok iyi hazırladı. Tüm oyunlar İzlanda hakkında bilgi sahibi. İnşallah kazanan taraf biz oluruz" şeklinde konuştu.

Ay-Yıldızlı futbolcu, "Hocamız bize İzlanda'nın maçlarını seyrettirdi. Kendi evlerinde baskılı ve iyi oynuyorlar. Birinci dakikadan doksanıncı dakikaya kadar maça konsantre olursak istediğimiz sonucu alacağımıza inanıyorum" diyerek sözlerine son verdi.

Emre Belözoğlu'ndan sonra basın mensuplarının karşısına geçen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İzlanda karşılaşması için şunları söyledi;

"İlk olarak şunu söylemeliyim. Reykavik'e geldiğimde gerçek bir Avrupa şehri gördüm. Burada hem oyuncu olarak, hem de teknik adam olarak bulundum. İyi bir takımla karşılaşacağız. Özellikle fizik gücü üst seviyede olan bir ekip. Dikkatli olmalıyız. Turnuvaya iyi başlamak önemlidir, biz de iyi başlamak dileğindeyiz. Oyuncularımdan tüm enerjilerini, performanslarını ve kişiliklerini sahaya yansıtmalarını istedim. Umarım istediğimiz gibi bir maç olur."
Terim, "İzlanda'nın 2014 Dünya Kupası elemelerini bizden daha iyi bir yerde bitirdiği bir gerçek. Her an, her saniye dikkat edilmesi gereken bir takım. Birçok oyuncusu Avrupa'nın değişik takımlarında oynuyor. Ligleri de bizden önce başladı. Son zamanlarda fiziklerinin yanında tekniklerini de kazandılar. Ben İzlanda'yı hep önemsedim. Maçın içinde çok dikkatli olmalıyız. İzlanda'ya karşı tek galibiyetimiz var, bunun için de çok beklemiştik" dedi.

İşte Terim'in açıklamaları şöyle;

"DARBE ALMAMAK İSTİYORUZ"

"İzlanda her an dikkat edilmesi gereken bir takım. Son kupayı bizden daha iyi bir yerde bitirdiler. Bir çok oyuncusu Avrupa'da oynuyor. Ligleri de bizden önce başladı. Mümkünse darbe almamak istiyoruz. Fizik güçlerine teknik kattılar son yıllarda. Artık çok küçük detayların sonucu tayin ettiği maçlar oynanıyor. İzlanda'yla uzun yıllardır maç yapıyoruz. İlk galibiyeti almamızın üzerinden çok geçti. Onlar da bu yol için bir ilk yapmak isteyeceklerdir."

"İzlanda'nın az bir nüfusu var ama bir çok oyuncusunun Avrupa'da oynaması önemli bir faktör. 20'ye yakın oyuncusu irili ufaklı Avrupa kulüplerinde oynuyor. Baktığımızda yakın ülkeler arasında bir çekişme var ve bu yarışta öne geçmek istiyorlar. Antrenörleri de İsveç'in eski hocası. İngiltere'de uzun yıllardır forma giyen isimleri var. Fizik güç ve cesaretleri de yerinde."

"DEZAVANTAJIMIZ ŞU OLABİLİR"

"Olumlu oynayan, gol atan, maç kazanmak isteyen bir ekibiz. Oynamayı kendimize prensip edinmiş bir takımız. Bu bizim avantajımıza olacaktır. İyi bir takım arkadaşlığımız var. İyi bir grubuz. Bu da bizim bir avantajımız. Katı dizilişler yerine esnek sistemlerle oynayan bir takımız. Sahanın içerisinde belirli şekillerde oynayabiliyoruz. Bu esneklik önemli bir avantaj. Oyuncularımız farklı pozisyonlarda oynayabiliyorlar. Ama farklı pozisyona geçseler bile aynı rollerini sürdürebiliyorlar. Bu bizim için önemli. Kaybetmeme reaksiyonu oluşmuş durumda takımımızda. Bu kaybetmeyeceğiz anlamına gelmiyor. Kaybetmeye karşı çıkmak anlamında. Kaybetmemek için risk almayı göze alan bir ekibiz."

"Dezavantajımız şu olabilir; Milli takımlar kolay kolay bir araya gelmez. Sakat olan oyuncu olur. Oynamamış biri olur. Biz iyi bir takım olma yolunda bir şeyleri aştık. Ama rakibin fiziki gücüne karşı koymaya çalışacağız. Dezavantajımız İzlanda kadar lig maçı oynamamış olmamız olabilir. fiziksel anlamda fit olmamız gerekir. Aam sezon başı olduğu için herkesin fit olmadığı bir ortamdayız. Bu bahane değil samimi bir açıklama."

"BASKI ÇOK FAZLA"

"Bizim ülkemizde turnuvaya gidememenin verdiği baskı çok fazla. Nitekim Emre konuşmasına "İki turnuvaya gidememiş bir takım olarak..." diye başladı. Biz oyuncularımıza bunun olabileceğini. Bu korkuyu şu anda yaşamamamız gerektiğini söylüyoruz. Bu düşünceden kurtarmak istiyoruz. Kolay bir düşünce değil tabii ki. Bizim gibi büyük ülkelerin turnuva kaçırmaları kabul edilir gibi değil."

"Hızlı, tempolu ve güçlü bir futbol oynayan kazanacaktır. Ben hep bu yoldan oldum. Kaybederken de böyle kaybettim. Her bölgede önemli oyuncuları olan bir takımız. Ama oynayarak kazanmayı isteyen. Olumlu ve güçlü bir futbol sergileyerek kazanmak benim tercihim. Rakibe bakmaksızın kendi oyun anlayışımızı sahaya yansıtan bir takım istiyorum. Baskı zamanı baskı, cevap vermek gerektiği yerde cevap verme. Gerek taktik gerekse fizik... Güçlü ve olumlu bir futbol oynayacağız. Bundan herkes emin olsun."

"AÇIKÇASI TEDİRGİN OLUYORUM"

"Açıkçası beklediğimizin ve planladığımızın çok dışına çıktığımız zaman tedirgin oluyorum. Danimarka maçında beklenenin dışında bir 45 dakika oynadık. Kazanmak için bir şeyleri feda ediyoruz. Futbolda bu olmalı. Kazanmak için çok adamla hücum ediyoruz. O seviyeye uymayan hareketler olduğu zaman tedirgin oluyorum. Bu sürprizler bana üzücü geliyor. Her geçen gün de çalıştıkça farkı görüyoruz. Danimarka maçının ilk yarısı ile ikinci yarısı gece gündüz gibi farklıydı. Bunu tüm maça yaymamız, kalıplaştırıp oynamamız lazım."

"İzlanda takımından her oyuncuya dikkat etmemiz gerekiyor. Biz rakibimizi öyle analiz ediyoruz. Muhakkak atak oyuncuları yüksek gol sayılarıyla oynayan iki oyuncu. İzlanda takımını şu oyuncu bundan daha iyi diye adlandırmak istemiyorum. İki atak oyuncuları ve orta dahadaki kenar oyuncuları iyi oyuncular. Hepsine dikkat edeceğiz."

"VOLKAN PATLAMASINI ALLAH BİLİR"

"Hepimiz buradayız. Olabilecek bütün zorlukları hep beraber göğüsleyeceğiz. Volkan patlamasını Allah bilir. Biz yaradana sığınarak geldik bakalım neler olur olmak onu bilemeyiz. Birbirimize dikkat edeceğiz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle