« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fatih Terim: Dedikoduyu bırakalım

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde yaptığı konuşmada meslektaşlarına seslendi: "Hangi ligde olduğunuz önemli değil. Dedikoduyu ve haddimizi aşarak konuşmayı bırakalım. Bugün ben giderim, yarın benim arkadaşım Mustafa (Denizli) çalışabilir. Böyle kaygan bir zeminde bilgili insanlar olması lazım."

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İstanbul'da bugün başlayan Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde bir konuşma yaptı. Terim'in konuşmasının bazı bölümleri şöyle:

24 YILDA AVRUPA'YA 20 FUTBOLCU GÖNDERMİŞİZ
1990 ve 2014 arasında 20 futbolcuyu Avrupa'ya göndermişiz... Teknik adamın önce bir felsefesi olmalı. Bu fesefe içinde, kendine yardım edecek bir de o gayeye yardım edecek arkadaşlarını seçer. Bu felsefe oyun felsefesi olabilir ve olmalıdır.

"YENİLECEKSEK HÜCUM YAPARAK YENİLELİM"
"Şahsım adına geliştirdiğim felsefe şuydu. Defans yaparak yenilmektense, hücum yaparak yenilmeliyiz... Eğer yenileceksek tabii... Çünkü 10 kişi defans yaptığımızda da yeniliyorduk. Bu mağlubiyetlere mani olamıyordum. O zaman kendi kendime "Neden?" diye sordum..

Fatih Terim: Dedikoduyu bırakalım

Futbol camiasını buluşturan seminere TFF Başkanı Yıldırım Demirören de katıldı.

"TÜRK ANTRENÖRLER GELİŞTİ"
Ben kulübe geldiğim zaman, 14-15 takımın başında yerli antrenör yoktu. Şimdi bakıyorum, 18 takımın 15 ya da 16 antrenörü Türk. Demek ki bu süreci Türk antrenörlüğü iyi geçirmiş. Her başı sıkıştığında yabancı antrenör tercih etmek isteyenler, bugün bize güvenir olmuş.

"KALECİ ANTRENÖRÜ RİCA ETTİM"
Bir gün Şenes Erzik'ten kaleci antrenörü istemeye gittim. Her antrenmandan kalecileri ayrı ayrı ben çalıştırıyordum ancak bir kaleci antrenörü gibi olmuyordu. Geniş bakış açısına yöneldiğiniz zaman diğer mevkiler için de antrenörler gelecektir.

"YENİLMEK KOLAY, YENMEK OLAY..."
"Mantalitemizi 1998 yılında değiştirdik. Bülent Ünder biraz garanticidir. Kendisi 'Hocam niye değişiyoruz ki? İki sene üst üste şampiyon olmuşuz zaten' dedi. 'Türkiye için yetebilir ama bu, kesinlikle Avrupa için yeterli değil' dedim. Eğer güzel oyunun üstüne giderseniz, sonunda bir alıcı mutlaka bulursunuz. Yok! 'Oyun önemli değil nasıl olursa olsun kazanayım, 18'den dışarıya çıkmayayım' derseniz, bunun alıcısı fazla olmaz, kimseyi de mutlu etmez.

Fatih Terim: Dedikoduyu bırakalım

Teknik direktör Yılmaz Vural, seminerdeki konuşmacıları dikkatle dinledi.

"RONALDO VE ROBBEN'İ KONUŞUYORUZ"
Bugün herkes Ronaldo ve Robben'i konuşuyor. Neden? Çünkü bir bek gibi koşuyorlar. Artık yıldızlar da koşuyor. Çünkü herkes bunu istiyor. Bek kavramı bile değişti. 'Hücumcu bek' diye bir kelime yaratıldı. Çünkü yapılması gereken bu. Tabiiki her şey koşmak da değil. Doğru koşmak en önemlisi. Akıllı oyuncu gerekn. Akıllı olmamaız gerek. Top ayağa gelmeden ne yapacağını bilen futbolcular gerek.

"YENİ ŞEYLER ARAMAKTAN KORKMAYIN"
"Futbol sürprizler oyunu... B, C, D planları gerek... Hiçbir kalıbın dışına çıkmayan disiplinli takımlar da görebilirsiniz. Ancak son dakikalarda stoperin kafaya gitmesinin bir sebebi var. Olmalı da... Yeni şeyler aramaktan, yeni planlar kurmaktan korkmamalıyız... 4-4-2 oynarsın, bir futbolcu girer, 4-3-3'e dönersin...

Fatih Terim: Dedikoduyu bırakalım

Haliç Kongre Merkezi'ndeki seminerin katılımcılarından biri de Hamza Hamzaoğlu idi...

"HERKES HER YERDE OYNAR"
"11 tane yetenekli futbolcum varsa oynatırım. 'O burada oynayamaz, o şunu yapamaz' devri kalmadı. Herkes, her yerde oynar...Kimse anasının karnından o mevkiide doğmadı. İhtiyaç varsa, nerede gerekiyorsa oynayacak.

"BUGÜN BEN ÇALIŞIRIM YARIN MUSTAFA"
Hangi ligde olduğunuz önemli değil. 2. Lig, amatör küme... Bunlar önemli değil. Yapacağınız dokunuşlarla, her şeyi değiştirebilirsiniz. Federasyonumuz yeni tesisler açmayı da planlıyor. Artık A ve B lisansı olandan bile Pro Lisans isteyebiliriz... Sayı gitttikçe artıyor. Bu yerde de bilgili ve birikim sahibi olmak zorundasınız. Yaptığımızı anlatamamak gibi bir sorunumuz var. Onu da değiştireceğiz. Ancak dedikoduyu, haddimizi aşarak konuşmayı bırakmamız lazım. Bugün ben giderim, benim arkadaşım Mustafa (Denizli) çalışabilir. Böyle kaygan bir zeminde bilgili insanlar olması lazım."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler