Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fatih Terim Almanya'da seminer verdi

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Almanya'da Avrupalı antrenörlere seminer verdi.

İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT (DHA)
SON GÜNCELLEME

Avrupa Antrenörler Birliği'inin Frankfurt'ta 25-29 Ekim tarihleri arasında düzenlediği sempozyuma konuşmacı olarak katılan Fatih Terim, seminerde Türk Milli Takımı'nın hücum ve savunma prensiplerini, EURO 2008'deki uygulamaları örneklerle dile getirdi.

"TÜRK MİLLİ TAKIMI'NIN BAŞARISINDA ARKADAŞLIK VE SEVGİ YATIYOR"

Türkiye Milli Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'na nasıl hazırlandığını, turnuva dönüşü İstanbul'a kadar geçirdiği günleri anlatan Terim, "Türkiye Milli Takımımızın başarısında arkadaşlık ve sevgi yatmakta, 45 günlük bu süre içinde hiçbir futbolcumuz şikayetçi olmamıştır. Futbolcularımızın hepsi kazanmak istemiyle güçlü futbolculardan oluştuğu için şampiyonada çok ileriye gittik" dedi.

"EURO 2008'DE YARI FİNALDE ELENMEMİZ ÜZÜCÜ OLDU"

Futbol ekolü olmayan, fakat futbol ekolü yaratmaya çalışan bir ülkeden geldiğini hatırlatan Fatih Terim, 'Çalışmak, emek vermek, ter akıtmak ve hiçbir zaman pes etmemek' prensiplerini futbolcularına aşıladığını söyledi.

EURO 2008'de yarı finalde elenmelerini üzücü olduğunu vurgulayan Terim, "Türkiye'de insanlarımızın nerdeyse geçim derdini sıkıntılarını bile unutturduk. Onları sokaklara dökmeyi başardık. Almanya'da Türk ve Almanları birlikte yanyana maç seyrettirip, birlikte slogan attıklarını gördük. Bunlar çok güzel şeyler yaptığımızın sonuçları" diye konuştu.

"FELSEFEMİZ KAZANMAK"

Konuşmasının bitiminde ise Slovak Josef Wenglos, Jean Michael Benzeet gibi ünlü antrenörlerle bir panele katılan Fatih Terim, futbolun sürprizlerle dolu bir oyun olduğunu dile getirdi. Fatih Terim, "Benim için numaralar önemli değildir. Yani '6 numara tek mi olsun çift mi', bu felsefe benim görmek, oynatmak istediğim futbolda bulunmaz. Felsefemiz kazanmak" dedi.

DOSTLAR HASRET GİDERDİ

Avrupa'nın çeşitli ükelerinden gelen iki yüzü aşkın antrenörün yoğun soruları ile karşılaşan Fatih Terim, hastalağına rağmen sorular nedeniyle semineri uzatmak zorunda kaldı. Özellikle Terim'e genç bir takımla nasıl başarıya ulaştığı sorusu yöneltildi.

Fatih Terim, sempozyumdan sonra Frankfurt'ta Deutschebank Skyliners'ı çalıştıran ünlü basketbol hocası Murat Didin ve eşiyle bir araya gelerek hasret giderdi.

Yarın da Zürih'te bir seminere katılacak olan Fatih Terim, önceki gün de Yunanistan Antrenörler Birliği'nin davetlisi olarak Selanik'te Yunan meslektaşlarına bir seminer vermişti.

 

Bunları da Beğenebilirsiniz