Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fatih tenisle tanıştı

  Hürriyet Haber
  12.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çarşamba semti, artık kara çarşaflı kadınları, sarıklı ve cübbeli erkekleriyle tanınmıyor.

  ON BİN ÜYESİ VAR

  1500 yaşında bir Bizans sarnıcı olan Çukurbostan'daki parkta bulunan meydan satrancında Çarşamba'nın çocukları zihin jimnastiği yapmak için birbirleriyle yarışıyor. Türkiye'de en fazla Kuran kursunun bulunduğu Çarşamba için satranç çok alışılmış bir görüntü değil. Eğitim parkı sekiz bin öğrenci kapasiteli olmasına rağmen yoğun talep karşısında şimdi on bin kişiye hizmet veriyor.

  DEĞİŞİM SÜRÜYOR

  İstanbul'un kara çarşaflı kadınları, sarıklı ve cübbeli erkekleriyle ünlü Fatih Çarşamba semti, çoktan beri çok farklılaştı, biliyorsunuz... Bu değişim, 15 Şubat 1998'de Fatih Belediyesi ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın ortaklaşa yaptığı Çukurbostan Eğitim Parkı'nın hizmete açılmasıyla başladı. O tarihten sonra parkın içindeki tenis kortu, basketbol ve voleybol sahaları kızlı erkekli çocuk ve gençlerle dolup taşmaya başladı.

  TURNUVA YAKINDA

  Pahalı bir spor olan tenis, Çarşamba'nın yoksul sokakları için lüks sayılabilir. Park yöneticileri bunu düşünerek iki raket setini ihtiyaç sahibi çocuklara vermek için hazır tutuyor. Yani Çarşamba'da bir şeyler hızla değişiyor.

  TAKIMDA TANTAN DA VAR

  Eğitim parkı içinde 15 futbol takımı kuran gençler aralarında turnuvalar düzenliyor. Yaz dönemi futbol turnuvasının kapanış maçı pazartesi günü saat 17.00'de yapılacak. Yarınki maç Fatih Belediye Başkanı Sadettin Tantan'ın da içinde bulunduğu belediye takımı ile eğitim gönüllüleri takımı arasında geçecek.

  ÇAĞDAŞ EĞİTİM

  Bundan bir yıl öncesine kadar tam bir mezbelelik olan Çukurbostan'da bugün yaklaşık iki yüz bilgisayarda binlerce çocuk eğitim görüyor. Park hizmete açıldığı ilk günlerde semtin geleneksel sakinleri günlerce çitlerin arkasından olup bitenleri merakla izledi. Sonra onlar da çocuklarını ellerinden tutup eğitim parkına üye yaptı. Birçok aile çocuklarını Kuran kursları yerine Çukurbostan Eğitim Parkı'na kaydettirdi ve bölgedeki Kuran kursları bütün bir yaz boyunca 'eksik kapasite'yle çalıştı.

  Buz pateni de geliyor

  Şimdilerde Çarşamba'ya yolunuz düşer de elinde tenis raketleri olan, bembeyaz etekler ve şortlar içinde onlarca genç insana rastlarsanız sakın şaşırmayın. Böylesi bir görüntü karşısında mutlaka şaşıracaksınızdır çünkü Fatih'teki Çarşamba semtinin, kara çarşaflı kadınları, takkeli, sarıklı ve şalvarlı erkekleriyle ünlü olduğunu bilirsiniz. Ne zaman 'irticai' kılık kıyafet tartışmaları olsa ulusal basının acar muhabirlerinin, kameraları kaptığı gibi soluğu Çarşamba'da aldığını görmüşsünüzdür. Siyasal İslam'a manzara bulmak isteyen uluslararası basın mensuplarının ilk uğrak yeri de hep burası olmuştur. Şaşırmakta haklısınız zira Çarşamba, geçen yüzyılın başından bu yana tüm tarikatlerin, özellikle Nakşilerin merkezi durumundaydı. Ve neredeyse iki yüz yıldır hemen hemen hiç değişmedi. Ve modern Türkiye Cumhuriyeti buraya sanki hiç uğramadı.

  Sokaklarında tenis raketli genç kız ve erkeklerin dolaşmasının serüveni çok değil geçen yılın sonlarına doğru başladı. Fatih Belediyesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile birlikte semtte bir eğitim parkı kurma çalışmaları başlattı. Çarşamba'nın orta yerinde yıllardır tam bir mezbelelik halinde bulunan Yavuz Selim Çukurbostanı bu iş için biçilmiş kaftandı. Fatih Belediye Başkanı Sadettin Tantan'ın talimatıyla çalışmalar başlatıldı. Başkan Tantan, parkın bir an önce bitirilmesi için dizlerine kadar çamura batarak işçilerle birlikte çalıştı. İnşaatın yapımı dört ay gibi kısa bir zamanda tamamlanarak eğitim parkı 15 Şubat 1998'de açıldı ve semtin şekli şemali bir anda değişiverdi. Parkta okul sonrası eğitimi desteklemek için kurulan sistem tamamıyla bilgisayar destekli. Semt yoksul ve bilgisayarın girdiği evler parmakla sayılacak kadar az. Bu yüzden binlerce çocuk günlerce uzun kuyruklar oluşturarak eğitim parkına kaydolmak için birbiriyle adeta yarıştı. Parkın kapasitesi toplam sekiz bin olmasına rağmen yoğun talep üzerine on bin çocuk ve yetişkin kaydedildi.

  Çukurbostan Eğitim Parkı semte bilgisayar dışında bir de tenis kortları ve basketbol ve voleybol sahaları da armağan etti. Kısa zamanda sekizer ayrı gruptan oluşan kız ve erkek takımları kuruldu. Birlikte maçlar yapıldı, cinsiyetler arası iki yüz yıldır açılan uçurum hızla kapanmaya başladı. Sonra kortlarında bembeyaz elbiseli tenisçiler sökün etti. Gücü yetenler raketleri kendi aldı, yetmeyenler parkın olanaklarından yararlandı.

  Semtin geleneksel yaşam süren sakinleri önceleri çitlerin üstünden olan biteni izlemeye başladı. Sonra onlar da gelip çocuklarını eğitim parkına kaydettirdi. Hatta çarşaflar içindeki genç kadınlar, ‘‘Fındıkzade'deki eğitim parkında aerobik ve step varmış. Burada da açmayı düşünmüyor musunuz?’’ yollu sorular sormaya başladı. Şimdi genç kızlar ve erkekler parkın dışındaki çitlerden onları izleyen tesettürlü kadınların bakışları altında tenis toplarını rüzgarın önüne katıyor.

  Mezbelelik park oldu

  Fatih Belediye Başkanı Sadettin Tantan, ‘‘Burada çalışmalara başladığımızda bize 'Boşuna gayret ediyorsunuz. Yüz - yüzelli kişiyi üye yapabilirseniz şükredin' diyenler oldu. Şimdi on bin üyesi var ve sekiz bin çocuk da sırada’’ dedi. Tantan yakında Fatih'e bir buz pateni sahası da kazandırmak için çalışmalar yürüttüklerini ve sahanın üç - dört ay içinde biteceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı