Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fatih Sultan da renk değiştirdi

  Fatma AKSU / İSTANBUL
  03.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Boğaziçi Köprüsü’nün ardından 11 Aralık 2009’da ihaleye çıkan ve test çalışmaları tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de bundan böyle ışıl ışıl görüntüsüyle İstanbulluları selamlamaya hazır.

  Karayolları 17’nci Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce desteklenen köprünün ışıklandırma çalışmaları 2.3 milyon liraya mal oldu. İlk kez önceki akşam Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen sürücüler ışıklandırmayı görünce bir an Boğaziçi Köprüsü’ne girdiklerini sandılar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, San Francisco’daki Kırmızı Köprü gibi, Boğaz köprülerinin de İstanbul’la özdeşleşen simgesel değerler olduğunu söyledi. Topbaş, “Bugüne kadar İstanbulluların gündüz çok kullandığı ve gece karanlığa gömülüp kendisini hissettiremeyen bir değeri, 24 saat varlığını hissettiren bir değer haline getiriyoruz. Bu hüzünlü köprü, geceleri de ‘Ben de varım” diyecek, İstanbullulara gülümseyecek” dedi.

  İki köprüye tek kontrol

  FATİH Sultan Mehmet Köprüsü’nün aydınlatılmasında Boğaziçi Köprüsü’nde olduğu gibi yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayan LED teknolojisi kullanıldı. 2 bin 500 armatürle yapılan aydınlatma sistemi, deniz altına döşenen fiber kablolarla Boğaziçi Köprüsü’ne bağlandı. Her iki köprünün aydınlatma sistemi tek merkezden kontrol edilecek. 16 milyon farklı renkte senkronize ışık oyunları aynı anda uygulamaya konulabilecek.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı