Eğitim Haberleri

  Fatih Projesi'ne 'Fatih Kalkanı'

  İHA
  07.12.2017 - 13:31 | Son Güncelleme:

  Sivas’ta elektronik öğretmeni Keramettin Şahin, Fatih Projesi kapsamında okullara gönderilen akıllı tahtaların öğrenciler tarafından amacı dışında kullanılmasını önlemek için 'Fatih Kalkanı' sistemini geliştirdi.

  Sivas Meslek Anadolu Lisesi Elektronik Bölümü öğretmenlerinden Keramettin Şahin, Fatih Kalkanı ismini verdiği projesiyle Fatih Projesi kapsamında okullara gönderilen akıllı tahtaların öğrenciler tarafından amacı dışında kullanılmasının önüne geçti. Bu proje öğretmene birçok ödülü beraberinde getirdi. Sistemin patentini alan Şahin, patent gelirlerini ise araştırma ve geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere okuluna bağışladı.

  Fatih Projesine Fatih Kalkanı

  Konuyla ilgili açıklama yapan Şahin, geliştirdiği sistem ile akıllı tahtaların hem  korunduğunu hem de amacına uygun kullanıldıklarını belirterek, “Fatih Projesi kapsamında okullarımıza dağıtılan akıllı tahtaların korunmasında sıkıntı olduğunu gözlemledim. Ders aralarında öğrenciler akıllı tahtaları amacı dışında kullanabiliyorlardı. Takılan virüslü belleklerin yazılımları etkisiz hale getirdiğini gördük. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için böyle bir proje geliştirdik. Tasarımımızda milfey kart teknolojisini kullandık. 13.56 MHZ gücünden frekans yayan çipli kartlar kullandık. Güvenlik sistemlerinde kullanılan bu kartların akıllı  sistemlerde de kullanılabileceğini düşündüm” dedi.

  Şahin tarafından geliştirilen sistemle akıllı tahtalar yetkili kişilere verilen dijital kartlarla amacına göre çalıştırılabiliyor.

  Etiketler: okul , akıllı tahta
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı