ANKARA HABERLERİ

Fatih Köprüsü’ne ikinci kat önerisi

Hürriyet Haber
25.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören trafiğini ‘tünel yol’ uygulaması ile rahatlatmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’ne, “Fatih Köprüsü’ne ikinci kat çıkalım” önerisinde bulundu.

Hürriyet Haber

BAŞKENT’in en kalabalık ilçesi Keçiören, kent girişinde alternatif güzergahlar olmaması nedeniyle ‘trafik çilesi’ çekiyor. Büyükşehir Belediyesi, Keçiören trafiğini ‘tünel yol’ ile rahatlatmak isterken bir öneri de Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’tan geldi.
Ankara Hürriyet’e konuşan Ak, trafik yoğunluğu nedeniyle yıllardır tartışılan ve birçok kazanın meydana geldiği Keçiören girişindeki Fatih Köprüsü ile ilgili, ‘köprüye ikinci kat çıkma’ teklifinde bulundu. Başkent’in en önemli sorunlarından biri olarak gösterilen ‘kent içi trafik’ konusunun yalnızca metroyla çözülemeyeceğini belirten Başkan Ak, “Bizim teklifimiz köprünün üzerine çıkmadan bu trafiği dağıtmak. Böylece köprü üzerindeki yığılma, sıkışıklık tamamen ortadan kalkmış olacak. Zaten yüzde 50 yükünü hafiflettiğimiz zaman o trafik rahatlıkla akmış olacak” dedi. Ak, Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıkları, “Fatih Köprüsü’ne kat çıkalım” önerisiyle ilgili şunları söyledi:

Fatih Köprüsü’ne ikinci kat önerisi FOTOĞRAFLAR: Fatih Köprüsü’ne ikinci kat önerisi

Metroyla çözülmüyor

Ulaşım Keçiören açısından önemli. Ulaşımın en önemli ayağı olan metro uzun zamandır yarım kalmıştı, Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi ve şu anda bakanlık hızlı şekilde çalışma yapıyor. Umut ediyorum ki seçimlerden önce seferlere başlayacak. Tabi sadece metroyla çözülmüyor trafiğimiz. Bunun yanında özellikle giriş anlamında Keçiören’in sıkıntısı olan Fatih Köprüsü’nün de çözülmesi lazım.

Köprü yeterli gelmiyor

Fatih Köprüsü yapıldığı dönemde gerçekten Keçiören’i rahatlatmıştı ancak şimdi yeterli gelmiyor. Hem nüfus artışı, hem de araçların artması nedeniyle artık Fatih Köprüsü kifayet etmiyor. Bunun ya alternatif bir köprü olması lazım. Bizim bu konuda Büyükşehir Belediyesi’ne teklifimiz var. Mevcut köprünün üzerine ikinci bir kat çıkılabilir ya da köprünün genişletilmesi çalışması yapılabilir.

İki önemli bölge

Fatih Köprüsü iki önemli bölgeye hitap ediyor. İlki Kalaba Vadisi’nden girip Atatürk Caddesi üzerinden devam eden Kızlarpınarı ve Fatih Caddesi’ne hitap eden kesim. Burası köprünün yarı trafiğini oluşturuyor. Diğer yarısı ise Basın Evleri Sanatoryum Caddesi üzerinden giden, Basın Evleri’ne Basın Caddesi üzerinden giden ve İncirli Selçuk Caddesi üzerinden giden bir aks var. Burası da trafiğin diğer yarısını oluşturuyor.

Yüzde 50 hafifletir

Yüzde yüz olan trafiğin yoğun olduğu tam köprünün üzeri. Bizim teklifimiz köprünün üzerine çıkmadan bu trafiği dağıtmak. Böylece köprü üzerindeki yığılma, sıkışıklık tamamen ortadan kalkmış olacak. Zaten yüzde 50 yükünü hafiflettiğimiz zaman o trafik rahatlıkla akmış olacak. Bütün bu çalışmalar Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken çalışmalar olduğu için biz önerilerimizi sunduk. Değerlendirirlerse inşallah bu sıkıntıyı da çözmüş oluruz.”

Hedef seçimlerden önce tamamlamak

ANKARA Hürriyet muhabirinin, “Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi çalışmaları ne durumda?” sorusuna ise Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak şu yanıtı verdi: “Uzun vadede planladığımız ve üç yıldır üzerinde titizlikle durduğumuz bir proje. Bu sadece Keçiören için değil Ankara için örnek olabilecek bir proje. Bunu gerçekleştirebilirsek herkese örnek olacak ve Ankarka Çayı’nın tamamı bu şekilde ıslah edilecektir. Hedef 2012’de bu projenin temelini atmak ve seçimlerden önce tamamlamak. Ancak projenin büyüklüğü ve yapımı nedeniyle bir sonraki döneme de sarkabilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Fatih Köprüsü’ne ikinci kat önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fatih Köprüsü’ne ikinci kat önerisi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı