Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fatih Altaylı: Hediyeler Hazine'ye kalacak mı?

Fatih ALTAYLI

BİR işadamı, Demirel Ailesi'nin yakında dönüş yapacağı Güniz Sokak'taki meşhur evin çatısını onartmış.

Demirel, Türkiye meselelerini hallederken evininin çatısı gitmiş olmalı!

Köşk'ün vekilharcı Ali Şener, Köşk'ün masraflarını karşılayacağına ablasının evinin damını aktartsaydı daha iyi olurdu ya neyse.

Sonuçta bir işadamı bu işi halletmiş.

Demirel'in görev süresinin bitmesine günler kala yapılan bu hediye dam, bana ABD'yi hatırlattı.

ABD'de başkanlar, başkanlıktan ayrılırken, görev süreleri boyunca kendilerine verilen bütün hediyeleri Amerikan Hazinesi'ne bırakmak zorundadırlar.

Çünkü Amerikan adalet anlayışı, ‘‘Burada aldığın hediye sana değil, makama verilmiş hediyedir’’ der.

Demirel'in hediye kabulü konusunda son derece geniş olduğu bilinen bir gerçek.

Kolundaki on binlerce dolarlık Rolex Daytona'nın bile hediye olduğu ve hatta Cavit Çağlar tarafından verildiği yıllar öncesinde yazılmıştı.

Demirel'e daha pek çok hediye verildiği bilinir, söylenir.

Gözümüz yok.

Ama şimdi görev bitti.

Acaba Demirel de görev süresinin sonunda, görevi boyunca kendisine verilen hediyeleri ‘‘TC Hazinesi’’ne bırakmak gibi bir düşünceye sahip mi?

Acaba Demirel'e görevi süresince verilen hediyelerin bir dökümü var mı?

Kör kuruşun hesabını bilen Demirel, acaba bu hesabı da tuttu mu?

Eğer bu hediyeleri Hazine'ye bırakmayı düşünecekse, Güniz Sokak'ın sökülüp Hazine'ye gidecek olan damını, Ali Şener onartacak mı?

Somuncuoğlu'ndan dayakçısına yanıt

CEMAL Enginyurt'un Emlakbank'ı kullanarak, Ceylan Holding ve Raks Şirketler Grubu'nu kayırmakla suçladığı partili arkadaşı ve Bakan Sadi Somuncuoğlu yanıt yolladı.

Somuncuoğlu şöyle diyor:

‘‘Sadi Somuncuoğlu'na sadece Anayasal hakkını kullandığı için Meclis'te yapılan silahlı saldırının ‘görünürdeki' kahramanlarından birisi, anlaşılan misyonunu tamamlamamış ki, bu kez de asılsız iddia ve iftiralarda bulunmaktadır.’’

Somuncuoğlu iddia sahibini ciddiye almamakla beraber, kamuoyunu bilgilendirmek bakımından cevap verme gereği duymuş.

Ve özetle, Emlakbank’ı zarar uğratmasının söz konusu olmadığını, 11 ayda Emlakbank'ın 230 trilyonluk batık kredisinden 62 trilyonluk bölümünü tahsil ettiğini, batmış olan Emlakbank gemisini yüzdürmeye başladığını söylüyor.

Sadi Bey, ‘‘Türkiye'nin yüz akı bu örneği herkes alkışlarken, bazı MHP yöneticilerinin karalamaya kalkmasını başka nedenlerde aramak gerekir’’ diyor.

Raks'la yapılan ‘‘Kurtarma anlaşmasına’’ da değinen Bakan Somuncuoğlu, ‘‘Ülkenin büyük bir kuruluşunu batırmakla suçlanan Emlakbank, Raks'ın tüm şartlarını kabul etmesinden sonra alacaklı 18 bankayla birlikte masaya oturmuştur’’ savunmasını yapıyor.

Ceylan Holding ile yapılan anlaşmalarda da herhangi bir kayırma olmadığını, bu holdinge diğer alacaklara uygulanan faizlerin uygulandığını, faizlerdeki düşüşlerin diğer müşterilere olduğu gibi Ceylan Holding'e de yansıtıldığını iddia eden Bakan Somuncuoğlu, kendisine bağlı olduğu dönemde Emlakbank'ın risklerinde tek kuruşluk bir artış olmadığını da ısrarla vurguluyor.

Cemal Enginyurt'un iddialarında yer alan Ramiz Ongun ve Yılma Durak içinse Somuncuoğlu, ‘‘İlişki, dava arkadaşlığından öteye gitmemiştir’’ diyor.

Bu tartışma bu sütunda noktalanacak gibi de durmuyor.

Bahçeli: İddiaları araştırıyoruz

CEMAL Enginyurt'un Sadi Somuncuoğlu, Yılma Durak ve Ramiz Ongun'la ilgili iddiaları, Devlet Bahçeli'nin dün gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği kahvaltıda da konu oldu.

Bir meslektaşım, yazıma konu olan iddiaları gündeme getirip, bunların doğruluk derecesini Bahçeli'ye sormuş.

MHP Lideri, partili bir milletvekilinin iddialarını ciddiye almamazlık edemeyeceklerini ve yetkili kurulların yapacakları araştırmalar arasında bu konunun da yer alacağını söylemiş.

Bahçeli, ‘‘İddiaları araştıracağız. Gerçek neyse ortaya çıkacak. Bu partiyi kirletmemeye kararlıyız’’ demiş.

Sonucu merakla bekliyorum.

NE ZAMAN

ADAM OLURUZ?

Mahkeme kararlarıyla verilen haklar, halka yansıtıldığı zaman.

X