Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fatih Altaylı: Çevreyi kirletmek serbest!

Fatih ALTAYLI

Elimde bir mektup. Bir belediye başkanının kendisini seçen seçmenlere hitaben yazdığı bir mektup.

Bir özür mektubu. Aktarıyorum:

‘‘Güzel Küçükköyüm'ün güzel insanları;

Sizlerden özür diliyorum, sizlere verdiğim sözü yerine getiremeyeceğim, daha doğrusu getirtmiyorlar.

Sizlere bu güzel beldeyi kirlettirmeyeceğim, temiz bir çevre vaat etmiştim, bu güzel belde dünya cenneti olacak demiştim.

Bunun için elimizden gelen çabayı gösterdik.

Gece yarısı saat 24.00'te çevreyi yaydığı koku ve dumanla zehirleyen Unikom'u önce ikaz ettik, sonra ceza yazdık.

Fakat yanlış yapmışız. Mevcut Çevre Kanunu'na göre biz beldemizi kirletenlere ceza yazamazmışız. Yazdığımız cezalar devletin mahkemelerince iptal edilerek geri çevrildi.

Biz yanlış yapmışız. Bunlar çevreyi istedikleri gibi kirletebilirlermiş.

Sizlerden özür diliyorum.

Beni affedin ve bundan sonra siz de çevrenizi kirletin. Çünkü siz ne kadar temiz bir çevre için uğraş verseniz de boşuna. Kimileri çevreyi istedikleri gibi kirletme hakkına sahipler.

Sizden özür diliyorum.’’

Bu Balıkesir'in Küçükköy Beldesi Belediye Başkanı Nedim Özdemir'in feryadı.

Beldesinde faaliyet gösteren bir zeytinyağı fabrikası, çevreye hem koku, hem duman saçmakta, hem de atıklarını çevreye boşaltmaktadır.

Başkan da bu fabrikayı takibe alıp ceza üstüne ceza kesmeye başlar.

Ancak fabrikanın sahibi şirket, Ayvalık Sulh Ceza Mahkemesi'nde açtığı bir davayla cezalara itiraz eder. Ve mahkeme Çevre Kanunu'na muhalefet eden kişi ve kuruluşlara ceza verme yetkisinin belediyede değil, en büyük mülki amirde olduğuna karar verir.

Yani ceza kesebilecek makam belediye başkanı değil kaymakamdır.

Ayvalık Kaymakamı ne yapar bilemiyorum ama Belediye Başkanı ancak özür dileyebiliyor.

Çocukları koruyacak yasalar yetersiz!

HİZBULLAH militanlarının canlı kalkan olarak kullandıkları çocukların, Hizbullahçı olan ailelerine verilmelerine tepki gösteren yazım üzerine Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici aradı.

Gemici, bu ve benzeri durumdaki diğer çocukların geri verilmesinin kendilerini de üzdüğünü, ancak ellerinden fazla bir şey gelmediğini söyledi.

TCK'nın 477 ve 478. maddelerinin çocuk ve aileyi istismar edenlere 18 ay hapis cezası öngördüğünü söyleyen Gemici, hákimlerin bu maddeyi uygulamakta isteksiz davrandıklarını, bu yüzden de TCK'nın bu konuda koyduğu müeyyidelerin caydırıcı olmaktan uzaklaştığını belirtti.

Yeni bir ceza yasası üzerinde çalışan Adalet Bakanlığı'ndan bu konuda ciddi bir yasal düzenleme istediklerini anlatan Hasan Gemici, bunun dışında SHÇE Kanunu'nun 3. maddesinin ailesi içinde kötü muamele gören çocukları aileden alabilme hakkını kendilerine tanıdığını da ifade etti.

Ancak bunun çok uzun bir yasal süreci gerektirdiğini de ekledi Sayın Bakan.

Türkiye'nin imza koyduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne ne yazık ki layığıyla uyamadığını söyleyen Bakan'ın memnun olduğu tek şey basının bu konudaki duyarlılığı.

Bakan Gemici, ‘‘Bu konudaki kamuoyu duyarlılığı, kimi örnek vakaların basına yansıması, çocuğa yönelik şiddet uygulayan ve çocuğunu istismar eden ailelerde biraz caydırıcı etki yapıyor’’ dedi.

Kartal Cezaevi'nde soruşturma başladı

ADALET Bakanı Hikmet Sami Türk'e Kartal Cezaevi'nde dönen olaylarla ilgili olarak yönelttiğim eleştirilere, Bakan adına danışmanı yanıt verdi.

Kartal Cezaevi'nde, Çakıcı'nın koğuşunda telefon, Evcil'in koğuşunda para bulunması olayları ile ilgili olarak Bakan'ın ‘‘Şaşırdım’’ demediğini ifade eden aracı, ‘‘Sayın Bakan bu olaylarla ilgili soruşturma başlatmış ve sorumluları tespit aşamasına gelinmiştir. Sorumlular bulunduğu anda haklarında gereken cezai işlem yapılacaktır’’ dedi.

Kendisine yapılan muhalefeti F tipi cezaevlerini engellemek isteyen çevrelerin işi olarak yorumlayan Hikmet Sami Bey'e gösterdiğim tepkiye de yanıt aldım.

Sayın Bakan'ın danışmanı, Bakan Türk'ün bu sözlerle kastettiği kişinin ben olmadığımı, F tipi cezaevlerine yönelik lobi yapan terör örgütü bağlantılı bir grubun hedef alındığını söyledi.

Bu arada Kartal Cezaevi'yle ilgili soruşturmanın sonucunu öğrenmek istediğimi söyleyince, soruşturma sonuçlanır sonuçlanmaz elde edilen bilgilerin bana ulaştırılacağı söylendi.

Teşekkür ederim.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Altında buzağı bekleyen öküzler, her öküzü buzağılı zannetmedikleri zaman.

X