Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fatih Altaylı: Akit’in yalan manşetleri!

Fatih ALTAYLI

Sağa sola basın ahlak dersi vermeye kalkan, ancak kendisi bu konuda bir türlü ders almayan Akit, dün yine yalancılığın doruklarındaydı.

Mahşette ‘Bunlar paranoyak’ diyen bu sözde gazete, dün bir kamuoyu araştırmasının sonucunu duyuruyordu.

Akit’e göre POLAR araştırma şirketi, bir araştırma yaparak irticanın Türkiye için bir tehdit olup olmadığını sormuş ve ankete katılanların yüzde 87,1’i irticanın tehdit olmadığını söylemişlerdi. İrticayı tehdit olarak görenlerin oranı sadece yüzde 12,9’du.

Akit’in ne denli büyük bir yalancı olduğu bu haberiyle bir kez daha kanıtlandı.

POLAR araştırma şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Diker beni aradı ve ‘Böyle bir sorumuz yok. Akit tamamen yalan yazıyor’ dedi.

Gerçekten de Polar’ın anketindeki soru, ‘Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?’ diye sorulmuştu ve ankete katılanların yüzde 48’i en önemli sorun olarak ekenomiyi, gösterirken, yüzde 12,9’u da irticayı Türkiye’nin en önemli sorunu olarak görmüştü.

Yani anket irtica tehlikesinin olmadığını değil, tam aksine Türkiye’de ekonomiden sonra en büyük 2. sorun olduğunu ortaya koyuyordu. Ancak Akit her zaman yaptığı gibi çarpıtmış ve yalan bir manşet yapmıştı.

Bu sözde Müslümanların nasıl bir ahlak ve doğruluk anlayışına sahip olduklarını görün değerli okurlar.

Kafa meselesi

ESKİ Batman Valisi Salih Şarman, valiliği döneminde valiliği tarafından ithal edilen silahların akıbetinin araştırılmasına kızarak, ‘‘Bu kafayla gidersek, devlete hizmet edecek adam bulamayız’’ demiş.

Bu söylem çok tuttu.

Her türlü haltı karıştır, sonra, ‘‘Devlete hizmet edecek adam bulamayız’’...

Yahu bu devlete hizmet etmek için ille de yasadışı yollara mı başvurmak gerekiyor. Bu devlet bu kadar hukuk dışı bir devlet mi ki, hukuk içinde devlete hizmet edilemiyor..

Kusura bakmayın Vali Bey ama bu kafayla gidelim ki, her türlü pisliği yapıp sonra topu devlete atan devlet memurları kalmasın.

Yüce Meclis'in cücesi!

KIYAK emekliliği protesto çağrım geçen hafta sonu Meclis'e faks yağmuruna neden oldu.

Yüce Meclis'in başkanı, oranın milletin meclisi olduğunu bir türlü öğrenemediği için halkın sesinden rahatsız olup faksı kapattırıncaya kadar binlerce faks yağdı.

İşte benim yazılarımı Meclis'te yasaklayan kafa bu. Halka kapalı bir faks cihazı.

Meclis Başkanı Akbulut bana söverken, yanında bir de gazeteci vardı.

Bir sözde gazeteci.

Yıldırım Akbulut'un beni değil, ne tür gazetecileri sevdiğini göstermek için yarın o gazetecinin marifetlerini anlatacağım.

Yıldırım Akbulut için makbul gazeteci tipinin örneğini göreceksiniz.

Doğalgaz fiyatı sonunda belli oldu

BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, doğalgaz fiyatıyla ilgili ısrarlı sorularım üzerine aradı.

‘‘Fatih Bey, doğalgazın alış fiyatını hiçbir ülke açıklamaz. Çünkü bu doğalgazın geldiği yola, anlaşmalara, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olduğu için açıklanmaz. Bu bir prensiptir. Çünkü karışık olan anlaşmalar, yanlış anlaşmalara neden olabilir’’ dedi.

Türkmen doğalgazının Rusya tarafından 37 dolara alındığını doğrulayan Genel Müdür Yardım, ‘‘Ancak bu Türkmenistan sınırındaki fiyat’’ dedi.

Türkiye'nin Rusya ile olan anlaşmasınının Samsun teslim olduğunu belirten Genel Müdür, ‘‘Mavi Akım doğalgazının Samsun teslim fiyatını 100 birim kabul ederseniz, Türkmen doğalgazının Gürcistan sınırı teslimi fiyatı da 92 birimdir. Ancak bunu kullanım yeri olan Ankara'ya getirdiğiniz zaman, Mavi Akım 100 birim olursa, Türkmen gazı da 99,8 birim olur’’ diyerek, arada büyük fiyat farkları olmadığını belirtti.

Genel Müdür, Mavi Akım anlaşmasının Türkiye'nin diğer ülkelerle pazarlık gücünü arttırdığını belirterek, ‘‘Mavi Akım'dan önce 90-95 dolarlık fiyatlardan bahseden Türkmenistan, şimdi fiyatlarını makul seviyelere çekmeye başladı. Ruslar'la sabit fiyat üzerinden yaptığımız bu anlaşma, bizim diğer ülkelerle pazarlıklarımızda önemli bir koz oldu’’ dedi

Bu arada Mavi Akım'dan gelen gazın fiyatının 65 dolar olduğu konusundaki bilgimi Genel Müdür'e sordum.

Rakam söylemedi.

Ancak bu bilginin daha önce de basında yer aldığını ve yalanlanmadığını belirtti.

Genel Müdür Yardım'ın verdiği oranlardan yola çıkarsak, bu durumda Türkmen doğalgazının Gürcistan sınırındaki fiyatı 59.8 dolar oluyor.

Yani Türkmen gazı ile Rus gazı arasında pek bir fiyat farkı yok gibi görünüyor.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Kurumların başına, kurumlar kadar saygın adamları geçirebildiğimiz zaman...

X