« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fatih Akyel: Trabzonspor 4 büyükten biri

Trabzonspor'un yeni transferi Fatih Akyel, “Trabzonspor Türkiye'de dördüncü büyük değil, dört büyükten biridir” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Fatih Akyel, Trabzonspor Dergisi'ndeki röportajında, Türk futbolunun Yunanistan'dan daha kaliteli olduğunu belirterek, “Ama arada açık bir fark yok. Birbirimize benziyoruz. Orada da 4 büyükler hegemonyası var. En iyisi Olympiakos, Panathinaikos ve AEK. PAOK da orada dördüncü büyük olarak gösteriliyor. Bize benziyor ama Trabzonspor'u PAOK ile eşdeğer tutamayız. Çünkü Trabzonspor Türkiye'de dördüncü büyük değil, dört büyükten biridir” diye konuştu.

Trabzonspor'a bu sezon çok iddialı takım olduğu için gelmediğini ifade eden Akyel, şunları söyledi:
“Burada milli takımdan arkadaşlarım vardı, benim de karakterim ve amaçlarımla örtüşen bir yapısı olduğu için, ayrıca orta vadede şampiyonluk yaşamak istediğim için geldim. Fatih, Gökdeniz ve Hüseyin milli takımdan yakın arkadaşlarım. Onlarla zaten birbirimizi çok iyi tanıyoruz, sahada da birbirimizi iyi tamamlıyoruz. İlk dönemde uyum sorunum olmadı. Ayrıca takımdaki gençlerle de tanıştık ve erken kaynaştık. Takım ruhu çok zinde bir takımdayım. İnanıyorum ki bu avantajı ikinci yarıda hissettireceğiz.”

Lig maçlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Akyel, şöyle devam etti:  “İstediğin kadar antrenman yap, hazırlık maçına çık, resmi maçlar önemlidir. Çok maç oynadıkça takım birbirine alışır, artık her hedefe yürürken biraz daha az zorlanma söz konusudur. Hepsiyle birbirimize ısındık. Kim sahada ne zaman ne yapar, bunu bilmek zorundasın. Maçları dört gözle bekliyorum. Trabzonspor formasını giymek için içimde futbola ilk başladığım dönemlerdeki gibi bir telaş ve heyecan var. Onun için de gayet tempolu çalışıyorum.”

TRABZONSPOR TARAFTARI

Akyel, Trabzon taraftarının çok namlı, büyük ve içten bir camia olduğunu belirterek, “Formasını giyen bir futbolcuya destek verirler. Kendim için de bunun olacağına inanıyorum. Takım her yıl şampiyonluk mücadelesi veriyor. Bunu yaparken de taraftarlar buradaki arkadaşlarımın onikinci adamı gibi görülüyor. Ben de farklı bakmıyorum. Onlardan güç ve güven almamız gerekiyor. Bunun için de hepimizi sahiplenmelerini bekliyor, buna inanıyoruz” diye konuştu.
En büyük çıkışının Galatasaray'da olduğunu kaydeden Akyel, şunları söyledi: “Futbola orada başlamıştım, parladığım zamanım da genç yaşta milli takıma gittiğim dönem olduğunu sanıyorum. Ben Ümit Milli Takım'a seçildiğim zaman takımın hocası Necati Özçağlayan'dı. Yani o da bir Trabzonluydu ve beni o keşfetmişti. Çıkışım Trabzonsporlu Necati sayesinde oldu, futbol kariyerimi de Trabzonluların arasında, Trabzonspor formasıyla noktalamak, burada şampiyonluk sevinci yaşamaktan sonraki en büyük arzum.”

Fatih Akyel, milli takımda eskilerle yenilerin kaynaştırılması gerektiğine inandığını da kaydederek, “Birden bire yeni bir jenerasyon doğamaz. Eski deneyimli ve fedakar kuşak yok sayılmaz, yeni nesille kaynaştırılır. Onların tecrübesi alınır, yenilerin yeteneği katılır. Hepsini atıp diğerlerini almak olumsuz ve tehlikelidir” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz